Čo robíte, ak niekto uráža na internete ľudí s Downovým syndrómom?

Obrázok používateľa admin

Sociálne médiá majú veľa aspektov. Umožňujú rodičom, ako som ja, sa navzájom nájsť a spojiť. Môžeme sa navzájom pýtať, premýšľať, hľadať nápady a zdieľať zdroje. Som rada, že môžem nájsť ďalších rodičov aspoň online, pretože je pre mňa náročné sa osobne stretnúť s inými rodičmi detí so špeciálnymi potrebami a to kvôli starostlivosti o dcéru Jaycee a plnému rozvrhu povinností.

Jaycee je moja sladká 10-ročná dcérka s Downovým syndrómom. Verbálne komunikuje minimálne, ale nemá problémy s komunikáciou inými metódami. Prešla si niekoľkými operáciami a niekoľkokrát bola hospitalizovaná pre rôzne zdravotné problémy, niektoré ani nesúviseli s DS.

Na ňu myslím, keď vidím tú odvrátenú stránku sociálnych médií. Keď vidím nevhodný vtip o niekom s Downovým syndrómom, znepokojuje ma to.

Nie som naivná. Viem, že existujú ľudia, ktorí sa nezaujímajú o ľudí so zdravotným postihnutím a necítia ľútosť nad žartom o ľuďoch ako je moja dcéra. Ale snažím sa proti tomu chrániť. Nečítam žiadne príspevky ani príbehy, ktoré by ma mohli raniť alebo by som chcela proti nim protestovať. Radšej predstieram, že moja dcéra vyrastá vo svete, ktorý ju väčšinou podporuje.

Ale nedávno som narazila na niečo na mojom Twitteri, nad čím som iba krútila hlavou. Tieto tvíty som si neuložila, lebo mi nejde o verejné prepieranie konkrétnych ľudí. Takže popíšem iba obsah tvítu. Bol tam opakovane obrázok osoby s Downovým syndrómom pracujúcej na počítači s nadpisom: “Google: Ako odinštalovať chromozómy”.

Bola som zmätená. Kto to spravil? To má byť akože zábavné? Skutočne som v tom nevidela žiadny humor. Nepáčilo sa mi to a ani to, že to má svoje publikum. Zaujímalo by ma, odkiaľ pochádzala fotografia osoby s DS a či tento človek vie o tom, ako sa jeho fotografia používa.

Odvtedy som zistila, že existuje mnoho nevhodných vtipov, ktoré sa týkajú Downovho syndrómu. Ak zadáte do Googla "meme Downov syndróm", uvidíte možno niekoľko negatívnych, ale oveľa viac silne urážlivých obrázkov.

A potom som uvidela tvít človeka, ktorý vravel: "Napil som tak, že mám #Downsyndrom."
Jeho tvít sa objavil v mojom mobile, pretože som si pridala sledovanie správ organizácie Down syndrome Advocate a oni ju omylom preposlali svojim používateľom, lebo tam bol tvít  #Downsyndrom. 

To ma zastavilo. Mám odpovedať, mám ísť do slovnej bitky na Twitteri s niekým, kto možno považuje Downov syndróm za nadobudnutú schopnosť? Nikdy predtým som v takýchto prípadoch nevyvolávala diskusiu, mala by som začať teraz?

Myslela som na to, že mu napíšem jednu z nasledujúcich odpovedí:
- Vaša matka musí byť hrdá.
- Ďakujeme za urážku ľudí s #Downsyndrome, keď ste opitý. Naozaj múdre!
- Moja dcéra s #Downsyndrome si myslí, že by ste nemali piť a tvítovať!

Neurobila som to. Nechala som to tak. Jeho tvít som totiž čítala sediac pri dcére v nemocnici, ktorá bojovala proti ďalšej respiračnej infekcii. Mala som iné starosti, než vychovávať toho chlapa, a bola som už emočne vyčerpaná.

Čo má osoba ako ja robiť?

Ako reagujete vy na tých, ktorí urážajú ľudí, čo sa niekedy ani nedokážu brániť sami?

Viem, že poniektorí veria, že na tom nezáleží. Tieto vtipy v skutočnosti neublížia nikomu. Môžem však povedať, že ľudia s minimálnym či nulovým rešpektom voči ľuďom so zdravotným postihnutím v reálnom živote existujú. Opýtajte sa kohokoľvek, kto má viditeľné postihnutie alebo dieťaťa so špeciálnymi potrebami, ktoré poznáte. Som si istá, že vám môžu ľahko porozprávať nejaký príbeh úplnej hrubosti, urážajúceho slovníka či úplnej neznášanlivosti.

Z tohto dôvodu to NIE JE jedno. Nechcem, aby sa tieto vtipy na sociálnych médiách stali bežnou normou.

Priala by som si mať dobré riešenie na tento problém, ale nemám. Navrhujem len nasledovné: Pred zdieľaním alebo opakovaným čítaním si pozorne prečítajte príspevky. Ukážte láskavosť a rešpekt voči ostatným. Správajte sa tak, aby bola vaša mama na vás pyšná.

Zdroj: https://themighty.com/

Preklad: Dandy Divílková