10 perfektných darčekov pre mamy detí so zdravotným postihnutím

Obrázok používateľa admin

Zaujímalo by ma, koľko matiek sa v nedeľu ráno prebudí na raňajky donesené do postele, na detské karty vysypané na posteľ, na objímanie a bozky a naplánuje si radšej sa najesť niekde vonku, aby nemusela variť. Pravdepodobne je to tak ojedinelý dar, niečo ako nový kuchynský robot alebo drahý šperk.

Ako mama detí so zdravotnými postihnutiami mám niekedy život trochu iný a hoci oceňujem "tradičný" spôsob osláv Dňa matiek, dynamika mojej rodiny a neustála zodpovednosť ma nútia oceňovať ale úplne iné druhy darov.

Dostala som sa k našim „Mighty moms“ (prekl. Mocné mamky, skupinka mám detí s hendikepom, pozn.) a spýtala som sa ich, aké by boli pre nich tie „dokonalé dary“.

Pokiaľ ide o darčeky, ja by som určite ocenila jeden z týchto uvedených ďaleko viac ako ten nový vysávač či náhrdelník:

1. Spánok

Mamy sa nevyspia tak dokonalo ako iní ľudia. Ale nakoniec deti vyrastajú a mamičky si môžu odpočinúť. Avšak pre niektoré mamy je nedostatok spánku životným štýlom. Takže na Deň matiek nechaj mamu spať a to tak dlho, ako chce! Nezobúdzaj ju s piesňami, kartami a raňajkami v posteli. To všetko môžete urobiť, až keď vstane.

2. Rande

Manželstvo je tvrdá práca. A naše životy majú tendenciu prísť s niekoľkými ďalšími výzvami. Takže aj keď to znie rozporuplne, že nestrávite tento deň s deťmi (viete, Deň MATIEK), tak prečo nestráviť časť dňa so svojím partnerom? Alebo s niekým cenným vo vašom živote?

3. Čas pre seba

Čas prečítať si knihu, trochu si pospať, pozrieť si seriál "Gilmore Girls". Aspoň kúsok času na odpočinok a relax bez rodičovských povinností. Možno vezmi deti na zmrzlinu ty, zatiaľ čo MAMA zostane doma ... sama!

4.  Uľahčenie

Jedlo v reštaurácii, hlavne keď je všade rušno, veľa ľudí, veľmi teplo, nie je príjemné pre niektorých z nás, najmä ak máte deti so senzorickými alebo mobilnými problémami. Objednajte jedlo domov! Mama nech rozhodne aké, a niekto iný nech nakŕmi deti.

5. Kúpeľný deň

Kto by nechcel mať svoj kúpeľný deň? Mamy majú tendenciu starať sa o potreby iných naokolo, okrem svojích vlastných. Kúpeľný deň je typ daru, ktorý ju prinúti spomaliť, nechať sa rozmaznávať a užívať si. Chcete  do toho zahrnúť aj noc strávenú v hoteli? Ešte lepšie.

6. Profesionálna masáž

Zdvihnite ruku, ak by ste hneď teraz súhlasili s masážou! Pre niektorých rodičov detí so zdravotným postihnutím, sa stres a pridané fyzické zaťaženie postupne vkladá do fyzického tela rodiča. Myslím na masáž a viem si predstaviť, ako sa uvoľňuje napätie, ktoré nosím v ramenách a na chrbte. Ak chcete urobiť aj viac než iba jeden krok, pokryte náklady na viac ako jednu masáž. Ak je to možné, rezervujte rovno čas a dátum.

7.  Uprataný dom

Povedzme, že raz dá do poriadku dom niekto iný, nie zase MAMA.
Čarovný dar! Keď som bola malá, moja mama mi ustlala posteľ bez toho, aby som si toho všimla a povedala, že to urobila "posteľová víla". Skutočnosť, že neexistuje žiadna "víla upratovačka" je ďaleko ničivejšia ako myšlienka, že Santa nie je reálny. Toto by mohlo byť jedným z najlepších darov pre mamu dieťaťa so zdravotným postihnutím. Medzi terapiami, lekárskymi schôdzami, bojmi s poisťovňou, ktoré môžu trvať hodiny alebo aj dni, nekonečné papierovačky a školské problémy - mať niekoho, kto za ňu uprace dom – to je priam zázrak!

8. Voľný deň

Máme toľko práce a tak málo času, sme zaneprázdnené. Ale čo keď by sme mali povolenie mať deň pre seba, bez zodpovednosti, len tak, aby sme si robili čokoľvek, čo chceme? Každý potrebuje prestávku. Ako mamy milujeme naše deti, ale rodičmi sme 24 hodín denne 7 dní v týždni. Ak niekto iný prevezme na jeden deň túto zodpovednosť, tak to je vítaný a potrebný dar!

9. Odošlite mamu nakupovať bez detí

Skôr než hľadať vhodný darček pre mamu, nechajte ju ísť si kúpiť svoj vlastný darček. Je to niečo nádherné, nakupovať vo svojom voľnom čase a bez toho, aby ste sa museli starať o deti behajúce okolo vás požadujúc svoje vlastné veci. Nechajte ju tak dlho nakupovať ako chce, ona si svoj "dokonalý darček" určite nájde.

10. Nechajte mamu nastaviť program dňa

Chce so svojou rodinou stráviť deň v ZOO? Chce mať deň strávený v pyžame pred telkou a sledovať filmy celý deň? Namiesto plánovania programu pre ňu, nech je ona tá, ktorá nastaví agendu a vy potom môžete urobiť plán a zaistiť logistiku, aby ona nemusela.

Tu sa chcem pozastaviť a oceniť single-mamy, ktoré sa starajú o svoje dieťa so zdravotným postihnutím. Uvedomujem si, že urobiť niečo pre seba je pre vás, osamotené mamy, ešte ťažšie, keďže všetko si musíte urobiť samé a najmä, ak nemáte rodinu alebo priateľov, ktorí môžu pomôcť. Toto je aj váš deň! 

heart Pre všetky mamičky detí so zdravotným postihnutím. 

Šťastný deň matiek!

Zdroj: https://themighty.com/

Preklad: Dandy Divílková