
Minulotýždňová návšteva komisára Rady Európy pre ľudské práva Nilsa Muižnieksa na Slovensku potvrdila, že zodpovedné inštitúcie na Slovensku sa musia zaoberať pokračujúcou segregáciou detí so zdravotným postihnutím a zo znevýhodneného prostredia vo vzdelávaní. Od jeho návštevy v júni 2015 sa v tejto oblasti dosiahol malý pokrok a komisár zdôraznil, že opatrenia nemôžu byť čiastočné a dočasné. Musia byť odvážne a trvalo udržateľné a odrážať dlhodobú víziu inklúzie/integrácie.
Slovenská republika by preto mala zaviesť vynútiteľné právo na začlenenie. Malo by byť spojené so silným systémom podpory škôl financovaným prostredníctvom stabilného rozpočtu, ktorý ho robí spoľahlivým a dlhodobým. Riešením nie sú dočasné projekty. Komisár tiež apeloval na odbornú prípravu všetkých učiteľov. Víta diskusie o posilnení predškolského vzdelávania. Odporúča však, aby sa hovorilo aj o tom, ako možno posilniť dostupnosť a kvalitu predškolského vzdelávania, a to aj pre deti so špeciálnymi potrebami a zo znevýhodneného prostredia.
Komisár uviedol, že pre osoby so zdravotným postihnutím by inkluzívne vzdelávanie malo ísť ruka v ruke s procesom deinštitucionalizácie, aby sa výrazne znížil počet osôb so zdravotným postihnutím, ktorí sú umiestnení v inštitúciách a nie v prirodzenom prostredí - komunite.
Kamila Adamkovičová
V stredu 14. 3. zavítal Nils Muižnieks na Základnú školu Alexandra Dubčeka v Bratislave. Cieľom návštevy bolo zoznámiť sa s praktickými možnosťami a bariérami inkluzívneho vzdelávania na Slovensku. Školu navštevuje Ela s Downovým syndrómom.