Návrh na zákaz potratov na základe diagnózy Downov syndróm

Obrázok používateľa admin

V štáte Ohio (U.S.A.) prešiel do ďalšieho čítania návrh na zákaz potratov na základe diagnózy Downov syndróm.

Zástancovia opatrenia, ktoré schválil Výbor pre zdravotníctvo v týchto dňoch, tvrdia, že ukončenie tehotenstva je v takýchto prípadoch formou diskriminácie, ktorá je dôsledkom dezinformácií o Downovom syndróme a rastúceho perfekcionizmu spoločnosti. Lekári usvedčení za vykonanie potratu za takýchto okolností by mohli byť obvinení z trestného činu, zbavení lekárskej licencie a boli by braní na zodpovednosť za právne škody podľa návrhu. Tehotná žena nebude čeliť žiadnej trestnej zodpovednosti.

Avšak organizácie „NARAL Pro Choice Ohio“ a „Plánované rodičovstvo“ postúpili námietku po získaní 2.000 podpisov oponentov tejto legislatívnej úpravy zákonodarcom. Podľa nich je návrh zákona súčasťou širšieho úsilia obmedziť prístup žien k legálnym potratom.

Zástanci úpravy tvrdia, že vysoká miera potratov v týchto prípadoch ukazuje nevedomosť o možnom šťastnom živote, ktoré môžu deti s Downovým syndrómom viesť. Ďalšími argumentami je klesajúca populácia ľudí s Downovým syndrómom, ktorá  by mohla znamenať väčšiu diskrimináciu, menej zdrojov a možno aj výraznejší rozdiel medzi úrovňou života ľudí s DS a ostatnými ľuďmi.

Ale mnohí bioetici namietajú, že návrh zákona nemá nič spoločné so stigmou voči Downovmu syndrómu. "Žena sa môže rozhodnúť pre potrat, pretože nechce tretie dieťa. Majú také potraty stigmatizovať tretie deti?", vraví profesorka bioetiky Bonnie Steinbocková. "Žena si v obidvoch prípadoch vyberie potrat, pretože v jej situácii je toto dieťa zaťaženie, ktoré nechce podstúpiť."

Aj keď stále nie je jasné, ako bude zákon presadzovaný, lekári budú musieť podať správu vláde s potvrdením, že nemajú vedomosť o tom, že sa žena rozhodla pre potrat práve z tohto dôvodu.
"Toto nie je to, čo chceme urobiť vo vzťahu lekára a pacienta," povedala pre BuzzFeed News Kellie Copeland, výkonná riaditeľka NARAL Pro-Choice Ohio. "Na jednej strane je to studená sprcha pre lekárov a na druhej strane rovnako pre ostatných, keďže pacienti môžu mať pocit, že nemôžu hovoriť so svojimi lekármi otvorene o tom, čo sa deje."

Spracovala: Dandy Divílková

Viac na túto tému nájdete na odkazoch:

https://www.usnews.com/news/best-states/ohio/articles/2017-10-25/down-syndrome-abortion-ban-clears-ohio-house-committee
https://www.buzzfeed.com/azeenghorayshi/down-syndrome-abortions?utm_term=.sp33ba5Zp0#.fs7BVzDe3v