Vitajte na krásnej ceste

Obrázok používateľa admin

Drahá mama, práve ti oznámili, že dieťa, ktoré čakáš má Downov syndróm.
Viem, ako sa cítiš.

Na rozdiel od teba, ja som už svoju Kate držala v náručí,  keď som to zistila. Bola zabalená v deke, dívala sa na mňa, keď mi pár minút po pôrode oznámili, že má Downov syndróm. A čo to znamená?

Povedali mi, že to znamená, že má chromozóm navyše. A že všetko sa bude učiť pomalšie.
Povedali mi, že to znamená, že bude výrazne náchylnejšia k určitým ochoreniam, vrátane vrodených srdcových vád - a že by sme jej mali hneď dať skontrolovať srdce.
Povedali mi, že to znamená, že má nízky svalový tonus a nemusí byť schopná dojčenia.
Povedali mi, že to znamená, že bude veci robiť v inom poradí, ako ostatné deti.
A v tých prvých dňoch, po vypočutí týchto štatistík, som si myslela, že viem, čo to "znamená" mať dieťa s Downovým syndrómom. A úprimne povedané, bola som z toho zničená.

A tak je to teraz s vami.
Ale dovoľte mi, aby som vám - ako matka ozrejmila, že tieto skutočnosti vôbec nevypovedajú, čo je to mať dieťa s Downovým syndrómom.

Mnohé z týchto skutočností sa ani nemusia vzťahovať na vás. Niektoré by mohli, ale mnohé nemusia. Naučila som sa to pri všetkých mojich deťoch. A nikdy by som si nedovolila zovšeobecnovať moje očakávania.

Čo mi nepovedali o Kate je to, že spolu s mandľovými očami a mierne zníženým svalovým tonusom bude mať krásne blond vlasy a plné pery. To ona je ockove dievčatko.
Nepovedali mi, že miluje vafle s arašídovým maslom.
Nepovedali mi, že je to veľká sestra starajúca sa o milovanú sestričku - a hviezda každej miestnosti kam vstúpi.
Nepovedali mi, že bude hádzať grimasy a tancovať ako blázon.
Nepovedali mi, že bude milovať spievanie, plávanie a cvičiť gymnastiku.
Nepovedali mi, že všetko vyloží z kuchynskej linky.
Nepovedali mi, čo tieto skutočnosti znamenajú.
Nepovedali mi, čo to bude znamenať pre mňa, našu rodinu a našich priateľov.

Pozerám sa späť na prvé dni s Kate, keď som túžila, aby bola normálna. Nechcela som o tom počuť, ako by sa bol život navždy zmenil, nevedela som sa naučiť Kate prijať. Len som chcela, aby bolo všetko rutinné ako predtým.
Bude to niekedy zase normálne? Pýtalala som sa.

A potom jedného dňa to prestalo bolieť.
Náhle ohromujúce fakty a strach zmizol. Pretože namiesto toho, aby som vedela niečo o jej diagnóze, mohla som ju spoznať.
A tak to bude s vami.

Pretože z jej života mám jedinečnú perspektívu vidieť najlepšieho ľudského ducha - a to nielen v nej (hoci ona je celkom temperamentná!), ale aj vo všetkom ostatnom.
Vo svete, kde je jednoduché prehliadanie, som na vlastné oči videla výlev lásky a súcitu, ktoré Kate obklopovali. Pripojila som sa k tým, ku ktorým by som sa inak nepripojila. Cudzí ľudia ma zastavujú na ulici len preto, aby mi povedali, aká je krásna. Svet sa môže javiť ako desivé miesto pre každé dieťa, a to najmä tých so zdravotným postihnutím. Ale ja som stretla mnoho tých, ktorí ju chcú len milovať.

Jedným z aspektov narodenia vášho dieťaťa sa stane prenatálna diagnostika. Ale prenatálne vyšetrenie nemôže povedať, aké vaše dieťa naozaj bude.
Keď mala Kate len pár mesiacov, išla som vyzdvihnúť nejaké potraviny. V ten deň som sa stretla s mamou 19-ročného mládenca s Downovým syndrómom. A keď som sa jej zverila, že moja dcéra má tiež Downov syndróm, oči je zvlhli a venovala mi vrelý úsmev.
Bolo to, ako by sme boli obe súčasťou tajného spolku a ona bola stará členka. Spýtala sa ma na pár otázok a pred rozlúčením ticho povedala slová, ktoré vám odovzdávam ja tu:
"Vitajte na krásnej ceste."

Z môjho srdca vaša, Lauren

Zdroj: http://sippinglemonade.com/dear-mom-with-a-prenatal-down-syndrome-diagnosis/