Ahojte kamaráti a aj ostatní!

Obrázok používateľa admin

Hovoriť striebro, mlčať je zlato.

Tí, ktorí ma poznajú dlhé roky, odpoveď nepotrebujú. Žiaľ, našlo sa zopár ľudí, s ktorými sa väčšinou dobre poznám, ale vyzývajú ma k odpovedi cez facebook, čo sa udialo v posledných dňoch. Nebudem ich menovať, ale v mojom vyjadrení sa, dúfam, nájdu.

Dobrovoľníctvo, ktoré robím s manželkou od narodenia dcéry s Downovým syndrómom vyzerá ináč, ako sa vyjadrujú na FB. Robím ho už 20 rokov, ako predseda SDS, za ktorého som bol zvolený v roku 2005.

Snažil som sa, aby som našiel cestu ku každému. Kto ju zatvoril? Dvaja ľudia...

 • Ako začínajúci predseda som sa naučil písať projekty a granty, keď vy ste mali Vianoce, ja som vyhodnocoval a písal projekty na nový rok - Slnečnica, pobyty, Matematika Krok za krokom, Mesto Trenčín, TSK Trenčín, Nadácie SPP a iné... Robil som to pre členov SDS? Koľkokrát sa prispievalo deťom a uhradil celý pobyt? Je to aj tento rok!

 • Keď som dlhé roky organizoval pobyty s manželkou (zimné, letné), nešiel som na dovolenku, len preto, aby sme Vám odovzdali informácie, vedomosti, čo sme získali a odovzdali. Nechali sme si to len pre seba? Vždy sme robili pobyty pre rôznu vekovú kategóriu detí, malé, veľké, dospeláci... Deťom sme sa rozdali.

 • Keď mi ľudia telefonovali, nikomu som neodmietol pomoc, ani keď dospelý človek s DS umieral a vedľa v izbe plakala moja dcéra od bolesti. Viete o niekom, komu som odmietol pomoc?

 • Veľké kultúrne akcie - Urobme si radosť, Kreslenie a posielanie výkresov, Oslavy 20. výročia a 25. výročia vzniku SDS, konferencie o DS, snemy SDS, výstavy SME AKO VY... bol som pri všetkých, a pomáhali sme si pri tom?

 • Ku Dňu Downovho syndrómu sme Vám všetkým posielali malý darček (vitamíny). Boli sme na posmech dvom nečlenom predsedníctva. Teší nás, že spätná väzba našich členov bola pozitívna! Viem aj o osobe, ktorá si sadu vitamínov mohla prevziať a neprevzala a je medzi „ostatnými“ . Bol som z toho veľmi smutný. A je mi ľúto členky predsedníctva, ktorá si to všetko „odniesla“.

 • Písali ste, že sa nepropagoval X. snem dostatočne? Že ste sa nemohli zúčastniť? Čítate nepodstatné FB správy a dôležité ľuďom uniká. Snem sa konal ako nám epidemiologická situácia dovolila, aj tak sme veľa riskovali. Už rok sa prekladal. Dokázali prísť ľudia zo Sniny, rodičia malých detí, starší rodičia. Ďakujem, že ste pri prišli! Semafor mal teraz zelenú a termíny, ktoré som navrhoval boli tri a vždy museli vyhovovať predsedovi a čo najviac ľuďom z predsedníctva. To isté platí aj o predsedníctvach! Ja sám som bol skoro na všetkých snemoch, lebo som to považoval za svoju morálnu povinnosť, za príležitosť sa stretnúť s novými ľuďmi, za príležitosť ponúknuť seba a svoju pomoc...

 • Pre malé deti s DS sme v AXIS-e podpisovali zvýhodnené pobytové balíčky, rozbiehali sme projekt Znakovanie pre nehovoriace deti s DS, ktorý sme mali rozpísaný od 4/2021 a dvaja ľudia ho ako nečlenovia predsedníctva tak spochybnili, že som to až pred snemom znovu dával do poriadku... Rozbiehame!

 • Kto sa z Vás opýtal, s čím Ti Robo treba pomôcť? Prečo parkuješ auto pred vlastnou garážou a nie v garáži? Sú tam veci SDS: Slnečnice, výkresy, knihy, plagáty, pobytové veci, a čo ešte?

 • Keď vy už spíte, ja zapínam notebook a začínam riešiť veci SDS, sú to hodiny? Nie, už to počítam na mesiace dobrovoľníctva pre SDS, nemám vlastné občianske združenie a vždy som sa snažil získať peniaze pre ostatné deti... Sú to minimálne 2,5 hod. denne!

 • Cesty do zahraničia, ktoré rodiny absolvovali, som s radosťou ponúkal iným, nie sebe, nebol som tam ani raz a väčšinou to neboli ani ľudia z predsedníctva.

 • Spolupráca s Teologickou fakultou TU a akreditácia programu counseling prebiehala od r. 2020 a bol som prizvaný do hodnotiacej komisie k jeho obhajobe na 3-ročný magisterský odbor.

 • Ocenenie ľudí - na IX. Sneme SDS sme ocenili ľudí s Downovým syndrómom, potom osobnosti SDS - Môj lekár, Moja sestra, Ocenenie od prezidentky SR, písal som všetky tieto návrhy, aby som zviditeľnil seba alebo SDS?

 • Spolupráca s CZ - boli to moji prví spolupracovníci a pomocníci v šírení nápadov a spestrení pobytov a vzdelávacích aktivít v spolupráci s lektorkou matematiky pre deti s DS.

 • Ambulancia DS - cítime dlh a aj pomoc pre ďalšie generácie detí s DS. Existencia ambulancie je otázkou cca dvoch rokov ???, pozdrav od Márie Šustrovej ste našli v Zdravici k snemu.

 • Ľudia, ako sa dokážu ponižovať a klamať, som ešte nezažil. Posledné predsedníctva mi ubrali veľa síl a stáli ma veľa námahy. Aby dvaja nečlenovia sa tak znížili a aj prezentovali v mailoch, FB nerobí dobrú náladu v našom predsedníctve...

 • Oslovovanie kandidátov na X. snem som avizoval niekoľkokrát mailom, mal som odpoveď len od mamy dieťaťa s DS, ktorú som prečítal na sneme, ostatní kandidáti sa tiež prihlásili a prezentovali na sneme - prejavom, víziou, ochotou pomôcť a hlavne účasťou! 4. júla som prišiel zdokumentovať projekt „Privítanie leta“ Nadácie Stellantis v Liptovskom Jáne. Všetky rodiny som pozval zúčastniť sa X. snemu SDS. Koľkí ste prišli?

 • O dva dni neskôr, som cestoval do Košíc otvárať X. ročník medzinárodných plaveckých pretekov našich plavcov s DS, neodmietol som účasť, ale išiel som ich povzbudiť. Musel som si zobrať deň dovolenky, ktorý som mohol stráviť s celou rodinou inak. Navštívil som na pozvanie aj zariadenie DOMKO (DSS v Košiciach) a neľutujem.

 • Plavecké preteky s medzinárodnou účasťou 100 plavcov so zdravotným znevýhodnením! Pripravili sme päť ročníkov plaveckých pretekov, posledný nám zobrala CORONA, ale pripraviť sa musel...

 • Matematika Krok za krokom - zorganizované tri veľké celoslovenské semináre v mestách Trenčín, Poprad, Bratislava! Každý pre 100 ľudí. S manželkou sme po nociach pripravovali a zhotovovali pomôcky na učenie matematiky, aby sme Vám to mohli ukázať spolu s pani Netty Engels (žiaľ už nie je medzi nami). So svojou rodinou každý rok cestovala z Holandska na Slovensko a do Čiech pracovať s vašimi deťmi.

 • Matematika - od novembra 2020 som ponúkal možnosť urobiť webinár o matematike. Niekoľko rodičov prejavilo záujem dozvedieť sa viac o spôsobe ako učiť deti s DS počítať. Človek, ktorému som poslal podklady aj video, do dnešného dňa neurobil nič. Ja nedokážem robiť všetko. Matematika sa bude konať v najbližších dňoch pre mamičky, ktoré nás oslovili. Urobíme to veľmi radi.

 • Inklúzia - stretnutie u ombudsmanky v septembri 2020 v BA, bol som tam s jednou mamou a jej synom a právnikmi. Bral som si tiež dovolenku. Nechal som túto maminu v jej probléme samú? Nech si odpoveď dá sama!

 • Avizoval som svoj odchod z funkcie predsedu v 11/2020. Ako dôvod som uviedol, že sa chcem viac venovať rodine. Odchodu mi dopomohlo aj správanie sa dvoch nečlenov predsedníctva, ktorí mi každý môj podnet - návrh negovali. Napriek môjmu rozhodnutiu ma členovia starého predsedníctva prehovorili zostať ako člen predsedníctva a novozvolená predsedníčka SDS prejavila radosť, že jej v novej funkcii budem nápomocný. Zdá sa to niekomu málo?

Tí, ktorí boli na sobotňajšom sneme, videli ako som sa lúčil...

Odchádzam so vztýčenou hlavou a s pocitom dobre odvedenej práce!

Ďakujem svojej manželke a rodine, ktorá stála pri mne a podporovala ma!

Ďakujem ľuďom, ktorí mi ochotne radi pomáhali a členom predsedníctva za spoluprácu. Verím, že sa budú snažiť šíriť dobré meno SDS-ky naďalej.

Všetci členovia predsedníctva pracovali pre vaše deti bez nároku na finančnú odmenu dlhé roky a s radosťou!!!

Ak som niekomu ublížil, nech mi zavolá a nevypisuje cez FB!

Pomoc slabším a zraniteľnejším sa stala pre nás samozrejmosťou. S pokorou prijímame veci, ktoré nás stretávajú na ceste životom. Vieme sa tešiť z maličkostí, sme možno aj citlivejší a viac chápavejší k druhým rodičom s podobným osudom. Trávime, ak sa dá, čo najviac času spolu, s rodinou a kamarátmi. Sme súčasťou rodiny rodičov detí s DS.“

Ďakujem, že som mohol pri vás ľudsky rásť!

Robo