Sme NEZASTAVITEĽNÍ

Obrázok používateľa admin

Projekt Birell NEZASTAVITEĽNÍ podporuje inklúziu ľudí so zdravotným znevýhodnením prostredníctvom realizovania spoločných športových a iných voľnočasových aktivít. Vďaka nemu má človek so zdravotným znevýhodnením možnosť zažiť aktivitu, po ktorej túži a zároveň spoznať nových ľudí. Podobnú možnosť získava registráciou aj človek bez znevýhodnenia. Okrem toho, že bude robiť aktivitu, ktorá ho baví, a ktorej sa sám vo voľnom čase venuje, bude aj nenahraditeľným pomocníkom na ceste za zážitkom. Na to, aby ste sa do projektu zapojili, musíte mať viac ako 18 rokov a zaregistrovať sa.

Princípom projektu je, aby sa všetci používatelia zaregistrovaní na platforme snažili o inklúziu. Teda, či ste so znevýhodnením alebo bez neho a zaregistrujete sa, môžete si na komunitnej platforme www.nezastavitelni.sk nájsť pre svoju obľúbenú aktivitu partnera. Prepájaním ľudí bez zdravotného znevýhodnenia s ľuďmi so zdravotným znevýhodnením projekt pomáha búrať fyzické i mentálne bariéry.

Ako to funguje? Zaregistrujem sa. Vyberiem si aktivitu (napr. turistika), zadám čas a ozve sa niekto, koho moja aktivita zaujala. Stretneme sa, spolu strávime čas, spoznáme sa. Ale funguje to aj naopak – pozriem, kto hľadá parťáka a k niekomu sa pridám.

A máme tu prvú lastovičku, ktorá projekt vyskúšala. Dominik sa zaregistroval, našiel si parťáka Martina a spolu aj so skupinou Hikemates 25. júla vyšľapal na Veľkú Raču. Keďže si Dominikova mama Monika nebola celkom istá, ako to bude fungovať a či Dominik náročnú túru zvládne, išla aj ona.

Dominikov sparingpartner Martin o tom napísal:

Ešte týždeň pred výstupom skupiny na Veľkú Raču 25.7.2020 to podľa Aladina SHMÚ vyzeralo na kysuckú reprízu tatranského hikematesovského počasia: prehánky, búrky, ochladenie. Predpoveď sa však priebežne lepšila. V deň D sme sa v zostave Dominik, jeho mama Monika a ich parťák Martin kúpali spolu s asi tridsiatkou hikemates v ranných slnečných lúčoch na parkovisku v dolnej časti Lalikov – východisku i cieli výstupu na Veľkú Raču.

Po rýchlom zoznámení sa s nami a s projektom Birell Nezastaviteľní sa celá skupina dala do pohybu. Takmer nikto si nevšimol, že nesprávnym smerom – po žltej smerom na kopec Zanka, hoci podľa pôvodného plánu sme tadiaľ mali zostupovať. Neskôr nám vysvetlili, že zmena plánu bola zámerná. Na rovnakej trase mal prebiehať horský polmaratón a bolo vhodnejšie stretávať sa s bežcami čelne. Z nezasvätených sme na túto habaďúru ako prví prišli my traja. Bolo nám jasné, že hrebeňovku Kykula – Veľký Príslop – Veľká Rača by sme s Dominikom nedali.

Veľká Rača (1 236 m) nám ako cieľ úplne stačila. Preto sme vzali mapu a rozum do hrsti a vymysleli super skratku rovno do sedla medzi Veľkým Príslopom a Úplazom. Hikemates upachtených náročným húpavým hrebeňom a slnečnou páľavou sme v sedle vítali so širokým úsmevom, odpočinutí a najedení čučoriedok.

Potom sme už všetci spoločne pokračovali na Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy. Dominik vďaka nášmu povzbudzovaniu a prísľubu piva, guláša a masáže krku prekonal zopár krízových momentov výstupu. Na plácku pred schroniskom sme si dopriali dostatok času na zotavenie a doplnenie tekutín, minerálov a energie. Boli by sme pobudli aj dlhšie, ale od juhu sa začali zbierať ťažké búrkové mraky. S hikemates sme si ešte urobili spoločnú fotku pri vrcholovom kríži a potom sme sa už každý svojim tempom dali na zostup. Aj zostupovú trasu sme si pozmenili – tentoraz mierne predĺžili, aby klesanie bolo čo najmiernejšie. Po zelenej sme to potiahli až ku kaplnke v sedle Príslop a odtiaľ cez Vojtušovcov dole k Lalikom.

Na Dominika v závere zaberalo povzbudzovanie návratom k autu. Celí šťastní a hrdí na náš spoločný športový výkon sme sa doň rozvalili a odfrčali do Žiliny. Tam nás už vítali mláky po búrke. Na nás na celom výlete nekvapla ani kvapka. Prekonali sme 17 km, zhruba 700 m prevýšenia a všetky obavy, či to dáme. Boli sme skutočne nezastaviteľní.

Martin Bednárik

Keďže sa nám projekt veľmi páči a viacerí ste sa doňho už zaregistrovali, dúfame, že postupne budete takýchto príbehov a zážitkov viac.