Dva svety lásky v naozajstnom svete

Obrázok používateľa admin

Postupne sa kinematografia prestáva vyhýbať ľuďom, ktorí sa vymykajú bežnému štandardu, či už správaním, životným štýlom alebo fyzickými či mentálnymi danosťami. Taký je aj ukrajinský film Istoriya Lizy (Liza's Story – Lízin príbeh). Je to príbeh dvoch zamilovaných párov – takého úplne bežného - Ľaľa a Andrej a trochu iného - Líza a Kolja. Líza a Kolja majú Downov syndróm a ako hovorí scenárista a režisér filmu, Alexander Žovna, realita ich dohoní všade.

Tému si nevybral náhodou. Chcel ponúknuť svoj pohľad na ľudí s mentálnym znevýhodnením: áno, možno sú trochu zvláštni, vyžadujú starostlivosť a je potrebné veľké úsilie na ich začlenenie do spoločnosti. Ale sú jej súčasťou. Filmu predchádzala kniha, ktorú Žovna napísal a použil ako námet pre filmový scenár.

Film sa začína príbehom lásky Ľaľi a Andreja. Andrej a Ľaľa sa stretli v kine, objavili veľa spoločného a zamilovali sa do seba. Je to taký zvláštny intelektuálny pár, vedúci intelektuálne rozhovory – tiež akoby z iného sveta. Ľaľa navrhne Andrejovi, aby sa presťahovali na vidiek do domu po jej mŕtvych rodičoch a rozhodne sa vziať k sebe svoju sestru Lízu, ktorá je v ústave, pretože má Downov syndróm. Líza však žiada svoju sestru, aby vzala aj Kolju, do ktorého je zamilovaná. Líza a Kolja žili až do svojej dospelosti v štátnom detskom domove. Potom ich presťahovali do opatrovateľského domu s oddeleným ženským a mužským oddelením. Dvaja ľudia, ktorí sa do seba v detskom domove zamilovali, tak prišli o osobný kontakt. V štátnom systéme sociálnych zariadení nie je priestor pre lásku...  

Po návrate do rodného domu si však na Ľaľu robí nároky jeden z miestnych, ktorý Ľaľu považuje za svoju priateľku, ktorá sa vrátila k nemu späť.

Lízin príbeh je sociálna dráma s určitými nárokmi arthouse. Aj tento film totiž púta viac výrazným námetom, umelecká stránka akoby zostávala v pozadí. Vo filme je vynikajúca kamera, prenikajúca do intímneho priestoru hrdinov v kontexte „veľkého“ sveta.   

Zamilovaných hrdinov s Downovým syndrómom si zahrali Marianna Achrarova a Vladislav Pogrebnoj. Ako inak, hrajú prirodzene a spontánne, čo je v ostrom kontraste s ich profesionálnymi hereckými partnermi, ktorí popri nich pôsobia často umelo, vďaka čomu film vyzerá ako kombinácia dokumentárnych záberov a hraného filmu.

Režisér priznáva, že sa nakrúcania s ľuďmi s extra chromozómom obával, preto cez casting našiel hercov, ktorí ľudí s Downovým syndrómom vizuálne pripomínali, ale na poslednú chvíľu odmietli. Dnes režisér hovorí, že to bolo veľké šťastie a je im vďačný, že ponuku neprijali. Potom objavili deti so skutočným Downovým syndrómom a oni pracovali ako profesionálni herci, pretože hrali samých seba.

Pre 17-ročného Vladislava z Charkova to bola jeho prvá herecká skúsenosť. Je to úspešný športovec s množstvom športových ocenení a je všeobecne veľmi aktívny.

Scéna v kine, kde hrajú film Charlieho Chaplina Svetlá veľkomesta, hrdinov vnáša do iného sveta – čierno-bieleho sveta plného fantázie. V kine sa hrdinovia cítia šťastní. V drsnom a niekedy krutom modernom svete sa necítia dobre. Intuitívne hľadajú cestu von a nájdu ju v kinosále, aby sa dostali do iluzórneho sveta starých nemých filmov, kde žije Charlie Chaplin, veľký malý muž a klaun. Tam zabúdajú na svoje každodenné problémy, vciťujú sa do hrdinov nemého filmu, cítia radosť a úprimnú lásku, pocity, ktoré svetu, z ktorého prišli, úplne chýbajú. Každý film má však svoj koniec. Po skončení show sa ocitnú späť v realite, kde sú krutosť a chladnokrvnosť každodennou praxou.

Kino to je svet plný snov! Je to akési vyznanie lásky autora k obrazovému umeniu. Zrejme tým chcel divákovi sprostredkovať ďalšiu myšlienku: umenie je priestor, v ktorom sú si všetci rovní, a kde sa každý môže slobodne cítiť a vyjadrovať. Ale nezabúdajme však na skutočný svet! Dnešný svet je nepríjemným miestom, plným cynizmu.

V popise filmu sa objavujú klasické spojenia: ľudia s Downovým syndrómom sú známi ako „slnečné“ deti. Je však pre nich tento svet dosť slnečný? Preto unikajú do sveta starého čierno-bieleho filmu a zabúdajú na realitu. V tejto paralelnej realite sa cítia ako v raji. Keď sa z neho vrátia späť, čelia krutej skutočnosti a strašnej tragédii... Líza je jediná, kto prežil.

Film otvoril tému nejednoznačného postoja ukrajinskej spoločnosti k ľuďom s Downovým syndrómom. Lízin príbeh je psychologická dráma o láske a osamelosti ľudí s Downovým syndrómom. Na Ukrajine ich žije asi 15 000. Každý deň čelia predsudkom spoločnosti a nedostatku potrebných podmienok na sebarealizáciu. Autori sú presvedčení, že spoločnosť by mala vedieť o živote a problémoch týchto ľudí.

Na Ukrajine mal film premiéru na jeseň 2019. Od 1. mája 2020 mal byť uvedený do distribúcie v Českej republike, na Slovensku, v Maďarsku, Poľsku, Rumunsku, Moldavsku, Chorvátsku, Slovinsku, Srbsku, Kosove, Čiernej Hore, Bosne a Hercegovine, Macedónsku, Bulharsku. Práva na film kúpila spoločnosť HBO, tak ho možno čoskoro uvidíme na tomto kanáli aj my.

Veronika Plesníková


Fatal error: views_plugin_display::destroy(): The script tried to execute a method or access a property of an incomplete object. Please ensure that the class definition "metatag_views_plugin_display_extender_metatags" of the object you are trying to operate on was loaded _before_ unserialize() gets called or provide an autoloader to load the class definition in /data/f/6/f69d0b58-287b-4f9e-a63f-c1d4b3dd2bfb/downovsyndrom.sk/web/v16/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display.inc on line 286