Naučte sa nás počúvať srdcom

Obrázok používateľa admin

Naučte sa nás počúvať srdcom a zistíte, že sa nemusíte trápiť tým, že sme prišli na svet.

(Jiří Šedý)

Jiří sa narodil v roku 1976 a vyrastal uprostred prírody na Českomoravskej vysočine. Možno aj to ovplyvnilo jeho umeleckú tvorbu. Po ukončení základnej školy absolvoval 3-ročnú praktickú školu, kde získal zručnosti potrebné na to, aby si našiel prácu. 10 rokov pracoval v obchodnom oddelení na Špeciálnej škole pre žiakov s viacerými vadami.

Jiří je neskutočne všestranný človek. A je vo všetkom, čo robí, aj neuveriteľne úspešný.

Je športovec - má niekoľko medailí Špeciálnych olympiád z plávania.
Je spisovateľ – je autorom mnohých publikácií: České myslenie, Trochu nehy, Citlivosť farebného slnka, Dominkine rozprávky, Hľadanie, Babičkine rozprávky, Dúhové rozprávky, Podivuhodná planéta, Vesmírne príbehy.

Vesmírne príbehy písal 5 rokov. Ide o vľúdny fantasy príbeh, ktorý Jirka venoval všetkým, ktorí ho v živote sprevádzali a rešpektovali a nevadila im jeho inakosť. Kniha vyšla jeho vlastným nákladom.

V rokoch 2009 a 2010 získal prvé miesto v medzinárodnej literárnej súťaži.

Je maliar. Rád maľuje a svoje obrazy aj vystavuje. Je autorom niekoľkých maľovaných kalendárov.

Rád maľujem. Nechávam sa inšpirovať prírodou, v ktorej nachádzam všetko, čo potrebujem. Farby, rozmanité tvary a línie, námety, krehkosť a krásu. Pomocou svojich obrazov sa snažím v ľuďoch prebudiť ľudskosť, lásku a pochopenie. Preto som veľmi vďačný tým, ktorí pomáhajú mojim obrazom nachádzať cestu k ľuďom.

Je učiteľ a lektor. Učí deti a dospelých maľovať rovnakou technikou, akú používa on sám a prednáša o ľuďoch s mentálnym znevýhodnením.

Je obhajcom ľudí s Downovým syndrómom. So svojou mamou založil v Hlinsku Združenie na pomoc zdravotne postihnutým deťom, ktoré pomáha aj rodinám s deťmi s Downovým syndrómom. Podporuje zamestnávanie ľudí so znevýhodnením. Za tieto aktivity získal cenu DSi a World Down Syndrome Day Award.

Je hercom. V roku 2008 získal na filmovom festivale Mental Power Film Festival v Prahe cenu za najlepšiu mužskú úlohu.

Okrem toho je nadšený vodák, rád cestuje a číta.

Miluje život a je na svete rád.

Aký som človek?

Mám rád prírodu a chcem ju chrániť. Tiež chcem poznávať a milovať. Chcem byť užitočný a žiť ako ostatní ľudia. Viem, že mám veľa chýb, ale nie som v tom sám. Viem, že som trochu iný, ale to je dobre. Často pozorujem prírodu. Vždy ma viac upúta pokrivený strom ako rovný. A iný motýľ ako sú tie ostatné. Prezerám si štvorlístok a som rád, že ho nájdem medzi mnohými trojlístkami.

A tak, keď sa mi niekto smeje, že som iný, spomeniem si na bielu vranu, ktorú som videl s mamičkou, na pokrútenú kvetinu, na mesiac v splne, ktorý tiež nie je každý deň a je mi hneď lepšie. Som človek tým, čo viem dávať a čo chcem dávať. Je toho veľa. Som človek tým, že chcem pomáhať slabým a postihnutým. Som nežný a citlivý. Viem počúvať iných, cítiť s nimi a porozumieť im. Viem prijímať lásku a rozdávať ju. Viem pohladiť dušu aj ruku. Som naozajstný, viem čo chcem a čo potrebujem.

Vážim si seba a ostatných.

Som človek tým, že si vážim človeka.

V roku 2002 bol ocenený hlavnou Cenou Olgy Havlovej, ktorú prebral z rúk prezidenta Václava Havla. Ocenenie získal zatiaľ ako jediný človek so znevýhodnením. Cenou Olgy Havlovej mu vzdal prezident hold za pomoc a vzdelávanie detí s mentálnym postihnutím a za jeho literárnu činnosť.

List mamičkám detí s Downovým syndrómom:

Milé mamičky,
Rád by som vás pozdravil a napísal vám všetkým, ale samozrejme aj oteckom, babičkám, deduškom niečo pekné. Niečo, čo by vás všetkých potešilo. Čo by vám urobilo radosť. Dlho som o tom premýšľal a povedal som si, že písať nejaké veľké slová neviem a ani nechcem. A ani vy ich určite nechcete počuť. Ale keď vám napíšem úprimne, to čo cítim, moja úprimnosť vás obohatí, moja neha vás pohladí, moja láska sa vám zapíše do srdiečok a moja radosť vám prežiari každý deň, ktorý prežívate.

Veľa ľudí si o nás, trošku iných ľuďoch a deťoch myslí, že sme nešťastní. Že nás zraňuje a trápi naša odlišnosť a nedokonalosť. Ale to vôbec tak nie je. Sme šťastní, pretože máme vás. A aby sme neboli nešťastní, nesmiete byť nešťastní ani vy. O to vás prosím, moji milí priatelia. Nebuďte nešťastní, pretože my to vycítime a je nám to veľmi ľúto.

Že sme trochu iní? Že nám veľa ľudí nerozumie a podceňuje nás? Ale to predsa nevadí. My totiž máme veľkú prevahu nad týmito ľuďmi. Sme úprimní, máme dobré srdiečko plné lásky a nehy... Že vám to nedokážeme presne takto povedať? To sa predsa naučíme. Môžeme vám to povedať rôzne. Úsmevom, písaným slovom, obrázkom, pohľadom, tancom. Len na vás záleží, či to dokážete objaviť.

Môžem vám niečo poradiť? Naučte sa počúvať nás srdcom. Nie očami, srdcom. A zistíte, že sa nemusíte trápiť tým, že sme prišli na svet. Nemusíte mať žiadny pocit viny, že žijeme a sme trochu iní. Verte mi, stojíme za to. Dostali ste nás ako dar.

Váš veľký kamarát

Jiří Šedý

https://www.youtube.com/watch?v=jYXxH0ehAus – rozprávka, ilustrácia
https://www.youtube.com/watch?v=WaBt0vDZP60 – dokument
http://www.jirisedy.wz.cz/hledani.html

Veronika Plesníková