Keď jeden chromozóm navyše nestačí

Obrázok používateľa admin

Čakanie na príchod dieťatka nemusí prinášať len radosť, ale aj obavy, či bude dieťa v poriadku a zdravé. Príbeh Kelsinej rodiny je dôkazom toho, že ani nečakaná situácia nemusí byť prekážkou pre spokojný rodinný život.

Kelsi so svojim manželom mala už 5 detí. Celé dni u nich bolo živo a ďalší prírastok už neplánovali. Osud s nimi mal ale iné úmysly. Šieste tehotenstvo prebiehalo bez komplikácií, ale hneď po pôrode sa ukázalo, že niečo nie je v poriadku. Malý Colt sa narodil s chromozómom naviac, mal Downov syndróm. Silno veriaci rodičia ale ani na chvíľu nezauvažovali o tom, že by to mohol byť problém. Zrodil sa nový život, a tak k tomu pristupovali. Priviedli Colta do jeho veľkej rodiny a zahrnuli ho láskou.

Nevedela som si predstaviť, ako veľmi nás tento špeciálny chlapec zmení.

„Coltov úsmev, láska, grimasy, tanec, spev alebo objímanie každého, kto kráča okolo priniesli do našej rodiny toľko radosti a lásky. Colt však do našich životov priniesol omnoho viac. Naša láska ku Coltovi nás zbavila strachu z nepohodlia, zo zdravotného postihnutia, ale naopak prehĺbila našu radosť zo života, vieru v Boha a lásku k iným ľuďom.“

Malý Colt bol stále v centre diania. Súrodenci sa okolo neho striedali celé dni, napriek tomu rodičia zatúžili po prírastku, ktorý by mu bol bližší. Po siedmy raz však zvolili cestu adopcie.

„Nikdy predtým sme nemysleli na adopciu, ale vďaka narodeniu nášho syna sme sa stali citlivejší voči potrebám detí z celého sveta, hlavne voči deťom s Downovým syndrómom a špeciálnymi potrebami.

Keď sme sa dozvedeli o Reece's Rainbow programe, ktorého úlohou je nájsť rodiny aj pre siroty s Downovým syndrómom, a čítali sme, že v iných častiach sveta sú tieto deti vnímané ako vyvrheli spoločnosti bez schopnosti učiť sa alebo byť plnoprávnymi členmi spoločnosti a často miznú v ústavoch, ukryté pred svetom - zlomilo nám to srdce. Videli sme ich tváre a predstavili si Colta, ktorý sa narodil za úplne iných  okolností. A vtedy sme vedeli, že musíme niečo urobiť.

Pozerali sme si bábätká na webe Reece's Rainbow takmer rok a povedali sme si, že jedného dňa by sme mohli niektoré adoptovať. Potom sme uvideli fotku krásneho chlapca. Mal iba niekoľko mesiacov a bol opustený. Možno by skončil v sirotinci, pretože mal extra chromozóm.

Bolo rozhodnuté. Čakala ich dlhá cesta na Ukrajinu, pretože „ich chlapec“ bol odtiaľ. Vo chvíli, keď sme vošli do sirotinca a prvýkrát sme držali Nica, vedeli sme, že sa nesmieme báť a obávať. Nic bol náš syn.

Obaja chlapci sa okamžite spriatelili a dnes sa od seba takmer nepohnú. Obaja majú Downov syndróm a do života sa začleňujú po svojom. Vďaka milujúcej rodine to majú ľahšie. Colt učí malého brata všetko, čo už vie. Nic mal takmer rok, keď si ho americká rodina adoptovala a bol veľmi zaostalý. Nevedel sedieť, vydával len zvuky a nehral sa s hračkami. Mal nízky svalový tonus, lebo prvý rok svojho života len preležal v postieľke. Nevedel nadviazať očný kontakt. Dokonca ho vystrašil zvuk jeho vlastného smiechu, keď ho šteklili. Bol úplne iný ako usmievavý Colt. Ale svoje prvé narodeniny už strávil uprostred milujúcej rodiny.

Dnes má Nic už 3 roky a je z neho parťák do koča aj do voza. Stále síce nerozpráva, ale behá, napodobňuje spev, jazdí na odrážadle, ale najradšej má svoju rodinu. Rovnako ako Colt, ktorý nemá rád, keď sa niekto zo súrodencov mračí a snaží sa neustále všetkých rozosmievať.

„Nikdy sme nevedeli, že chceme dieťa s Downovým syndrómom, až kým sa nenarodil Colt. Nikdy sme neuvažovali o adopcii alebo dokonca o adopcii dieťaťa s Downovým syndrómom a teraz si bez Nica nedokážeme náš život predstaviť.“

Svet túži po dokonalosti, kráse a konformite. Kelsi preto založila blog a je veľmi aktívna na sociálnych sieťach, kde prezentuje svoju rodinu a oboch malých nezbedníkov. Tvrdí, že ju práve chlapci naučili prijímať život so všetkými jeho nedokonalosťami a posilnili jej schopnosť čeliť výzvam. Bojuje proti predsudkom, že postihnutí sú akousi machuľou na rodinnom šťastí.

Viac v blogu https://downrightwonderful.net/blog/2018/06/28/downright-wonderful-our-story

Veronika Plesníková