Manželský pár s Downovým syndrómom oslávi 25. výročie svadby

Obrázok používateľa admin

„V deň, keď sa s ním stretla, mala na tvári obrovský úsmev a nemohla o ňom prestať hovoriť.“ Nikto neveril, že Maryanne a Tommy Pilling môžu mať spolu úspešné manželstvo. Ale dnes, takmer dve a pol desaťročia po tom, čo si manželia vymenili svadobné sľuby, je ich vzťah rovnako pevný ako na začiatku.

48-ročnú Maryanne a 62-ročného Tommyho čakajú v lete oslavy 25. výročia svadby. Podľa denníka Daily Mail sa pár z Essexu považuje za najstabilnejší manželský pár s Downovým syndrómom na svete. Majú dokonca aj svoju stránku na Facebooku, kde mnohí sledujú ich inšpiratívny príbeh. Ale aby sa dostali tam, kde sú, museli sa vysporiadať so skepticizmom a nedôverou.

Bolo to v miestnom školiacom stredisku, kde sa obaja stretli prvýkrát a zamilovali sa jeden do druhého. Maryanne povedala, že už si nepamätá život pred Tommym. Po 18 mesiacoch randenia si bol Tommy istý, že sa chce s Maryanne oženiť a požiadal jej matku o požehnanie. Potom jej podal hračkársky prsteň z automatu a navrhol jej, aby sa vzali.

„Bola som šokovaná, keď to Tommy navrhol, ale nemusela som premýšľať o tom, či poviem áno,“ povedala Maryanne.
„Bol som nadšený. Chcel som sa ženiť,“ povedal Tommy.

Maryanne, ktorá od malička snívala o veľkej bielej svadbe, bola šťastná, že sa jej prianie splnilo. „Mala som biele šaty, vyčesané vlasy a závoj s korunkou,“ spomína si Maryanne, na to ako kráčala so svojou matkou uličkou v kostole. Jej matka Linda Newman poznamenala, že Maryanne bola taká nadšená, že posledných pár krokov doslova bežala. „Moja svadba bola najlepším dňom môjho života,“ povedala Maryanne.

Aj keď bol pár veľmi zamilovaný, veľa ľudí neverilo, že by ich manželstvo dlho vydržalo. Mnohí dokonca Lindu kritizovali za to, že také niečo vôbec dovolila. Ale mama ich podporila na sto percent.

Každý by mal mať právo vziať si lásku svojho života bez predsudkov a diskriminácie.

„Každý by mal mať právo vziať si lásku svojho života bez predsudkov a diskriminácie,“ hovorí Lindi, sestra Maryanne. „Naša mama ich podporovala od prvého dňa... Tommy nemá žiadnu rodinu. Majú od nás nepretržitú podporu.“

Neustála podpora rodiny pomáhala po celý čas posilňovať ich manželstvo. „Prvých 10 rokov žili so mnou. Naučila som ich variť a byť čo najsebestačnejší. A potom sa presťahovali do bytu vedľa. Bola to skvelá príležitosť. Stále im pomáham, ale je to tak lepšie pre nich aj pre mňa. Získali tak nezávislosť a súkromie. Ale vždy som k dispozícii, ak ma potrebujú," hovorí Linda.

Aj keď Tommy bojuje s demenciou, ich láska je veľká. „Tommy a ja sa nikdy nehádame. Veľmi milujem svojho manžela. Je to môj najlepší priateľ,“ povedala Maryanne. O Tommyho sa vzorne stará, i keď to s ním nemá vždy ľahké. Tommy má totiž zdravotné problémy súvisiace s demenciou – v noci často nespí, zabúda a máva výkyvy nálad.

Pár sa teší na veľkú oslavu 25. výročia svadby, ktorú rodina pripravuje na júl.

Veronika Plesníková