Švajčiarske zimné národné hry

Obrázok používateľa admin

22. 1. – 26. 1. 2020 Villars-sur-Ollon

Túto nedeľu som sa vrátila z úžasnej akcie Špeciálnych olympiád, a to lyžiarskych pretekov vo Švajčiarsku. Bola som vybraná našou slovenskou organizáciou reprezentovať na týchto národných hrách Slovensko v zjazdovom lyžovaní spolu s ďalšími piatimi športovcami.

Bohužial som nemala veľa príležitostí predtým trénovať, pretože v okolí Bratislavy je málo snehu, ale lyžovať viem, verím si a veľmi som sa tešila. Od vedúcej výpravy som dostala krásne športové oblečenie, aby sme boli všetci rovnakí s logom „SLOVAKIA“ a tiež lyžiarsku kombinézu. Tú som mala na sebe prvýkrát.

Cestovala som spolu s maminou ako mojou trénerkou. Do Švajčiarska sme cestovali v stredu lietadlom z Viedne a bol to pre mňa veľký zážitok. Vždy sa na cestu lietadlom teším, páči sa mi, ako sa musí lietadlo rýchlo rozbehnúť, aby vzlietlo hore. Mali sme krásne počasie, videli sme najprv celé Alpy, a potom aj Švajčiarsko. Pristáli sme na letisku v Ženeve, kde nás čakal autobus, ktorý nás všetkých odviezol do hotela v centre diania pretekov.

Večer bol otvárací ceremoniál, kde sme spievali hymnu pre športovcov a sledovali zapaľovanie ohňa. Bola tam úžasná atmosféra, veľmi veľa športovcov z rôznych okolitých krajín – Andorra, Monaco, Estónsko, Luxembursko, Írsko. Staral sa o nás dobrovoľník zo Škótska, mamina s ním rozprávala po anglicky, ja som vedela pozdraviť „hello“ a „bye“. V tejto časti Švajčiarska rozprávali všetci po francúzsky.

Na druhý deň začali preteky. Súťažila som v obrovskom slalome a slalome a darilo sa mi. Veľmi som si to celé užívala a nakoniec som získala aj zlatú a striebornú medailu. Počúvala som vedúcu výpravy, ktorá je bývalá reprezentantka v lyžovaní, jej rady ako ísť rýchlejšie a oplatilo sa!!! Všetci sme sa navzájom povzbudzovali. Večer bola aj diskotéka. Veľmi sa mi páčilo, ale bola som aj unavená.

Preteky trvali 4 dni, a potom sme cestovali domov. Doma mi gratulovali všetci, ktorí mi držali palce a bolo ich veľa.

Touto cestou by som chcela poďakovať organizácii Spečiálne olympiády Slovensko za túto možnosť a za všetky skvelé akcie, ktoré organizuje pre ľudí s intelektuálnym znevýhodnením.

Ďakujeme, že sme získali ďalších kamarátov – Filip, Mirec, Veronika, Ondro, Katka, s ktorými sme sa opäť stretli na zimných Slovenských národných hrách na Štrbskom Plese vo februári.
Filip, Mirec – snežnice, Veronika, Ondro – bežecké lyžovanie, Ja a Katka – zjazdové lyžovanie a opäť s krásnymi výsledkami a zážitkami.

Ela Grebečiová, DS, 14 rokov