Kanadská kontroverzná kampaň „Som tiež ohrozený druh“

Obrázok používateľa admin

Kanadská spoločnosť Downovho syndrómu nástojí svojou kampaňou, aby Medzinárodná únia na ochranu prírody pridala ľudí s Downovým syndrómom na svoj zoznam ohrozených druhov. Boli by to prví ľudia na zozname, ktorý klasifikuje ohrozené a zraniteľné druhy zvierat na celom svete. Krátke video v tejto kampani oblieka ľudí s Downovým syndrómom do kostýmov ohrozených a zraniteľných druhov zvierat a žiada zaradenie na „List ohrozených druhov“.

Táto kampaň je reakciou na skutočnosť, že genetický skríning viedol k výraznému poklesu počtu ľudí narodených s Downovým syndrómom. Napríklad zavedenie prenatálnych testov na Islande viedlo takmer 100% tamojších žien, ktorých test na Downov syndróm bol pozitívny, k potratu tohto plodu. Kanada, UK, Dánsko – okolo 90%. A dôsledok? Downov syndróm v podstate úplne mizne z mladšej populácie.

Niektorí ľudia môžu veriť, že je to dobrá vec. Obhajcovia kampane však tvrdia, že tento postoj prispieva k stigme, že ľudia s Downovým syndrómom sú menejcenní. Tento druh myslenia ovplyvňuje spoločenské povedomie, financovanie a pracovné príležitosti pre tých, ktorí žijú a majú Downov syndróm. Lebo oni potrebujú pomoc.

„Výzvy, ktorým čelia ľudia s Downovým syndrómom, sa neznižujú, naopak - zvyšujú sa," uviedla Laura LaChance, členka správnej rady Canadian Down Syndrome Society.

Celá kampaň (www.endangeredsyndrome.com) má byť obhajobou potreby získať rovnocennú ochranu, t.j. financovanie, ochranu zo strany štátu, vládne opatrenia a šírenie pozitívneho verejného povedomia, rovnako, ako sa táto dostáva živočíšnym druhom na zozname ohrozených.

Proti kampani protestuje veľa ľudí, ktorým vadí, že kampaň porovnáva ľudí so zvieratami.

Môj bratranec s DS je človek. Nie je to iný druh. Prosím, prehodnoťte dehumanizáciu použitú v tejto kampani. Máte pravdu, je potrebné niečo urobiť, ale táto kampaň neukazuje potenciál, ktorý títo ľudia majú, ale iba závislosť, ktorej sa ľudia boja.“ – názor z Twitteru.

A čo Vy na to? Pozrite si kampaň a urobte si názor:

https://www.youtube.com/watch?v=qIYPwP5Nec4&feature=youtu.be