Keď máte pocit, že nie ste dosť silní...

Obrázok používateľa admin

Včera som si písala s kamoškou. A zrazu mi píše: „Ty si tak silná, tak milujúca, tak úžasná!“ Ale ja som to tak necítila. Nič z toho. Lebo v tom momente som mala hlavu opretú o posteľ svojej dcéry a plakala som. „Nie som silná!“, chcelo sa mi kričať, "Veď sa na mňa pozri!"

Potom som sa zamyslela. Pozrela som sa... a viete čo som videla?

Veľmi plačem. Moja dcéra má 8 rokov a umiera. Plačem. Aj moje ostatné deti majú svoje potreby a ja som uťahaná. Ale musím pokračovať. Vysuším si slzy a idem na ďalšiu vec, ktorú treba urobiť. Aj keď som chorá alebo ma niečo trápi, či som unavená. A tak to robíte aj vy. Vidím to často na sociálnych sieťach: „Nehovor mi, že som silná, robím len to, čo musím. Každý by to urobil.“

Vieš čo? Mýliš sa.

Po prvé: aký význam má slovo „silný“? Rýchle vyhľadávanie Google odhalí niektoré zaujímavé odpovede.

1. Schopnosť vykonať zadanú akciu dobre a výkonne.
Robíte to každý deň. Vidím to. Poskytujete osobnú starostlivosť svojmu dospelému dieťaťu, pripravujete mu jedlo do trubice, podávate lieky, meníte obväzy, robíte dýchacie procedúry, upokojujete ho po záchvate, udržiavate dieťa v bezpečí počas záchvatov, robíte všetky „špeciálne činnosti“, ktoré vaše dieťa potrebuje každý deň. Môžete ich robiť, keď sa usmievate, plačete alebo si zúfate, ale robíte ich a snažíte sa robiť ich dobre.

2. Mať zručnosti a kvality, ktoré vytvárajú pravdepodobnosť úspechu.
Vaše dieťa uspeje iba vďaka vám! Získali ste zručnosti a kvality prostredníctvom ťažkostí a bolesti, a tie sú potrebné k tomu, aby vaše dieťa malo čo najlepší možný život.

3. Vysoko pravdepodobná úspešnosť z dôvodu dôkladného odôvodnenia alebo presvedčivého dôkazu (synonymá: neprekonateľný, presvedčivý)
Koľko hodín ste strávili na telefóne s lekármi, zdravotnými sestrami, terapeutmi a poisťovňami? Koľko bitiek ste vybojovali za svoje dieťa, pretože vy ste jeho advokátom? Ste mocný bojovník v boji za najlepší život vášho dieťaťa.

4. Výrazný vplyv na myseľ, zmysly alebo emócie (synonymá: vášnivá, vrúcna).
Stretnutia podpornej skupiny, konferencie, schôdzky s lekármi – nik iný nie je tak vášnivo zaujatý pre vaše dieťa a jeho potreby, ako vy. A nikto nie je viac odhodlaný vidieť zmeny v systéme, v spôsobe liečby a v srdciach ostatných ľudí. Zakaždým, keď sa usmejete na dieťa čo na vás vyjavene pozerá v obchode, keď vysvetľujete učiteľovi v škole, či sedíte so svojím kričiacim dieťaťom v reštaurácii, ukazujete svoju silu.

5. Schopnosť odolať veľkej sile alebo tlaku (synonymum: nezničiteľné), nedá sa ľahko narušiť, rozrušiť alebo ovplyvňovať, ukazuje odhodlanie.
Možno si myslíš: „Nie som zas až tak nezničiteľná.“ Hovoríte o plači, o stratách, zlomení sa, o kriku, o tom, že ste úplne vyčerpaný, že mozog už nefunguje. Viem. Bola som tam. Toľko rozrušenia, množstvo. Ale dostanete sa zase nazad hore, nie? Pokračujete v tom, čo je potrebné urobiť. Zostanete hore celú noc, hojdáte choré dieťa. Prinútite sa v noci vstať a dať mu liek. Prinútite sa ísť na ďalšiu schôdzku, nasadíte úsmev, keď sa všetky tie oči pozerajú na vás, a čakajú, čo im zase poviete. Vy, rodičia, vy to predsa musíte dať!

Hovorí sa, že odvaha nie je absencia strachu, ale skutok tvárou v tvár strachu. Myslím, že to isté platí aj pre silu. Sila nie je absencia slabosti; sila znamená pokračovať, aj keď sa cítite slabý. Je to vtedy, keď ste zlomený, cítite beznádej a ste vyčerpaný. Utriete si slzy a urobíte ďalšiu vec. Myslíte si, že nie ste silný, pretože tie veci nejdú bez prekážok. Tento život je tak ťažký! Ale aj napriek tomu robíte náročné veci.

Ach áno. Ďalšia časť frázy, môžem si predstaviť, že teraz hovoríte: „Som len rodič, robím to, čo robí každý rodič. Starám sa o svoje dieťa.“ Možno si myslíte: „Nemám na výber, musím robiť to, čo robím“. V systéme pestúnskej starostlivosti v USA je viac ako 60 000 detí so zdravotným postihnutím. Sú to deti rodičov, ktorí sa z rôznych dôvodov nemohli alebo nechceli starať o svoje deti. A to nie sú započítané deti, ktoré vychovávajú starí rodičia alebo iná časť ich rodiny. A rozhodne nezapočítavam tie deti, ktoré žijú iba s jedným rodičom, kde druhý rodič ho nemôže len tak vziať a chrániť.

Máte na výber. A vy ste sa rozhodli kráčať, snažiť sa robiť to, čo je potrebné robiť, milovať toto dieťa každým atómom vášho tela a duše.

Vy, rodičia, ste silní. A milujúci. A úžasní. Tak ako ja. Pokračujeme v našej ceste, aby sme cez všetky bolesti, zármutky a búrky života dávali našim deťom to najlepšie. Plačeme, padáme, zlyhávame. A opäť vstaneme.

Takže, keď vám nabudúce niekto povie: „Si silný,“ neodporujte. Len povedzte: „Ďakujem, vážim si to.“ Pretože je to pravda.

Preklad: Dandy Divílková

Zdroj: https://themighty.com