Budem ten priateľ

Obrázok používateľa admin

Moja drahá priateľka,

keďže prechádzaš neuveriteľnou cestou, chcem ti povedať dve veci: po prvé, som šťastná, že môžeme zdieľať materstvo spolu; a po druhé – budem pre teba "ten priateľ". Budem ten priateľ, ktorý pozná pocit úplnej temnoty, ktorý rozumie iracionálnemu strachu, budem ten, ktorý má tiež nevyspytateľné myšlienky, ten, ktorý môže oslavovať ľubovoľné míľniky, pretože tie v knihách o deťoch a ich výchove, sa na jeho dieťa nevzťahujú.

Práve teraz si možno tá vystrašená mama. Snažíš sa zmapovať diagnózu dieťaťa a vidieť do budúcnosti, čo prinesie tento nový, nečakaný život. A ja ti môžem povedať: Asi práve prechádzaš dňami plná strachu. Nie je to tá typická čistá radosť novo-rodiča, lebo sa ti možno panikou srdce chveje a v žalúdku máš kameň. Ja ti rozumiem. Bola som tam tiež. Mala som rovnaké myšlienky. Plakala som rovnako bezútešne.

Možno stráviš množstvo času v nemocnici, čo si neplánovala. Budeš stáť v sprche, slzy ti budú tiecť po tvári, pretože nebudeš vedieť, čo robiť ďalej. Budeš spochybňovať schopnosť byť dobrou matkou, pretože si zabudla meno lekára, s ktorým si hovorila. Budem tvojím priateľom, ktorému sa môžeš ozvať, keď dieťa konečne spí. Pretože viem, čo priatelia iných mamičiek nie. Poznám ako bolí, keď musíš ostať o niekoľko dní viac v nemocnici, než vás prepustia. Cítila som fyzickú bolesť môjho dieťaťa, ktoré bolo uviazané na ihlách alebo bolo odvezené do iného laboratória na iné testy. Bola som pohltená osamelosťou, ktorú my, mamy ako ja a ty, poznáme. Sme tak trochu zabudnuté našimi kolegami so zdravými deťmi, spinkajúcimi doma v postieľkach, kde stojí baby-monitor, ale určite nie monitor na srdce, a možno zvlhčovač vzduchu v tvare tučniaka, ale nie kyslíkový prístroj.

Staneš sa najväčším advokátom svojho dieťaťa. Ale to možno pride až potom, keď zrazu budeš mat pocit nebezpečnej zmeny poznania. Možno sa budeš cítiť hlúpo a budeš sa stále spytovať samej seba. A potom sa zdvihneš. Ja budem ten priateľ, ktorý túto cestu k poznaniu už prešiel. Hľadala som informácie, hodiny a hodiny strávené za počítačom. Volala som do n emocníc po celej krajine, aby mi povedali ďalšie a ďalšie názory, aj keď naša nemocnica je zaradená medzi prvé tri najlepšie v štáte. Stála som voči lekárom, odborníkom a sestrám, ktorí ma ubezpečovali, že oni vedia najlepšie. Ale ja som mala pravdu. A som sa naučila. A ty sa tiež naučíš. Budeš potrebovať podporu od niekoho, kto sa naučil a vzkriesil - budem tým priateľom.

Ľudia ti povedia: "každé dieťa má nejaké špeciálne potreby" a možno budeš chcieť hrať túto hru. Možno budeš chcieť porovnávať, ale slzy ti nedovolia hovoriť. Budeš vedieť, že oni to myslia dobre a iba sa snažia "znormalizovať" tvoju situáciu. Budeš chcieť vypovedať aj sto myšlienok, no von sa dostanú iba nepatrné vety. Ale budeš ich chcieť vysloviť neskôr. Vtedy budem tam. Budem ten priateľ, čo ťa povzbudí, aby si hovorila.

Vypočuj ma, prosím, nervózna mama. Budeš mať tisíc vecí v hlave, väčšina priateľov o nich ani netuší. Oznam elektrárňam, že máme doma kyslíkový zásobník, ktorá operačná čakáreň má najlepšiu kávu, ktorý doktor je na rade s podávaním správ, slová, ktoré by sa určite nemali vzťahovať na deti (očakávaná dĺžka života, miera úmrtnosti, experimentálna liečba / lieky), pachy medikamentov, ktoré nikdy nezmiznú. Budeš ich chcieť vmiešať do každodenných rozhovorov, pretože niektoré dni to bude všetko, o čom budeš premýšlať. Ale budeš vedieť, že nemôžeš. Budem tu ja, priateľ. Viem svoje. To množstvo informácií o jednej diagnóze, aj o množstve komplikácií. Nemusíš začať so mnou od nuly a nebudeš sa musieť pýtať, či môžeš hovoriť. Budem počúvať o tvojich všedných drobnostiach a chápať tvoje obavy. Môžeš mi ich povedať a nebudem sa báť.

Toto dieťa ťa zmení. Budeš mať svojich priateľov a podporný systém a budeš mať oslavy aj obavy, ako všetci rodičia. Ale v tom budeme všetci spolu. Lebo toto dieťa zmení tvoj okruh ľudí. Budeš sa cítiť izolovaná, budeš plakať, možno sa budeš hanbiť za svoje myšlienky. Budeš potrebovať niekoho, kto to pochopí bez predsudkov. Nechaj ma byť tvojim priateľom. Dovoľ mi, aby som dostala tvoj trojstranový monológ, držala tvoje popraskané ruky a počúvala tvoje vzlyky. Môžem to urobiť. Budem silná pre teba. Budem sa tešiť aj z tých najmenších triumfov s tebou, lebo viem, ako si pre ne bojovala. Nebudem posudzovať alebo sa odvracať. Z hlbiny svojej duše chápem.

A budem tam.

Budem ten priateľ.

Preklad a úprava Daniela Divílková

Zdroj: themighty.com