List ľuďom, ktorí si spájajú Downov syndróm s neustálym šťastím

Obrázok používateľa admin

Rada by som vám predstavila brata. Má Downov syndróm a môžem povedať, že netrávi celý život smiechom. Nie v každom okamihu svojho života sa usmieva. Videla som ho kričať, videla som ho udrieť, videla som ho plakať. Niekedy ma jeho schopnosť prežívať veci tak silno ohromí, dokonca si musím pripomenúť, že jeho Downov syndróm neobmedzuje jeho emócie.

Jeho pocity sú rovnako reálne a opodstatnené ako tie naše. Je smutný, keď ho ľudia ignorujú, alebo ho posudzujú. Rozhnevá sa, keď je nútený jesť jedlo, ktoré nemá rád, alebo keď sa dostane do problémov, pretože neposlúchol rodičov. Bojí sa nových situácií, tam kde je veľký a hlučný dav. Vie prejaviť empatiu a vie, kedy plakať so mnou alebo kedy mi len treba držať ruku a povedať mi, že ma ľúbi. Nemá iba jedinú emóciu. Je to človek, ktorého city sú silné a hlboké.

Mnohé príbehy jedincov s Downovým syndrómom sú šťastné preto, lebo najlepšie príbehy sú tie dobré. Ale to neznamená, že sú to jediné príbehy, ktoré existujú. Áno, môj brat pozdraví predavača v obchode a povie mu o svojom dni v škole. Áno, zdvihne krabicu, ktorá spadne zákazníkovi. Áno, robí ksichtíky, aby sa moji priatelia zasmiali; ale to nie preto, že má Downov syndróm. Je to preto, že je milý. Nie je vždy šťastný človek, ale je láskavý.

To ale neznamená, že nemá tiež zlé chvíľky, napríklad keď mi nastriekal zrkadlový sprej do očí, alebo keď udrel v hneve nášho brata, alebo keď kričal, pretože nechcel jesť kurča, ktoré náš otec ugriloval na večeru. 

Som presvedčená, že zovšeobecňovanie emócií ľudí s Downovým syndrómom na „vždy pozitívne“ je niečo ako hovoriť, že osoba s depresiou je vždy ticho alebo úzkostlivý človek je stále znepokojený alebo že človek s poruchou stravovania je samozrejme vždy štíhly. Sme viac ako naše duševné choroby. Môj brat, a všetci ako on, je viac než jeho Downov syndróm.

Keď si spájate Downov syndróm s neustálym šťastím, alebo keď mi poviete, že nič nemôže môjho brata rozhodiť, obmedzujete tým jeho schopnosť cítiť. Hovoríte mi tým, že jediná emócia, ktorú má, je pocit šťastia. Vravíte mi, že žiadne slová mu nikdy neublížia. Prijatie jedného predpokladu nestačí na opísanie jeho inakosti.

Prosím, odstráňte túto stigmu zo svojho myslenia. Premýšľajte o ňom komplexne, presne tak, ako keď uvažujete nad niekým iným. On je rovnaký ako ktokoľvek iný.

Zdroj: https://themighty.com

Preklad: Dandy Divílková