Niekedy zabudnem...

Obrázok používateľa admin

Niekedy zabudnem, že náš syn má Downov syndróm. Je tak ľahké nechať sa rozptýliť jeho úsmevmi a prístupom k životu v jeho dvoch rokoch. Gabe je milý, ale tvrdohlavý. Okamžite beží, aby skontroloval svoju štvorročnú sestru, ktorou lomcuje záchvat zúrivosti. Vyletí vám na kolená a natiahne svoje malé prsty k vašej tvári, len aby povedal: "Milujem ťa."

Taktiež ničí veci. Otvorí zásuvky, vytiahne veci, ktoré nájde a vyhodí ich na podlahu. Keď ho karháte, prikrčí sa a pozrie sa na vás s ľútostivou grimasou. Niekedy pomáha upratať, alebo sa potuluje po byte, aby zničil niečo iné. Miluje hudbu... v sekunde začne tancovať.  Absolútne nemôže odolať  súťaži "Itsy Bitsy" alebo "Twinkle Twinkle". Gabe počuje hudbu kdekoľvek, dokonca aj ohňostroj počas osláv štvrtého júla je skvelou príležitosťou na jeho tanečné kreácie. Niekedy zabudnem... pretože Gabe je - Gabe. Keď sa na neho pozerám, nevidím Downov syndróm, vidím svojho syna, brata svojej sestry, sladkého a odhodlaného chlapca.

Niekedy zabudnem, a preto ešte hlbšie zabolí, keď mi to niekto pripomenie a zrovna nie láskavo.

Ako raz pokladníčka v obchode. Hodila na mňa smutný pohľad a jedovato zašepkala: "Stavím sa, že by ste si priali vedieť o tom predtým, než sa vôbec narodil. Veď viete, teraz už majú testy na to..."

Šok, hrôza, bolesť a zúrivosť prešli v jednom momente celým mojim telom. Mám ju zdrapiť ponad tú pokladňu a vymlátiť tú jej bezcitnosť?! Prezrela som si ju od hora dole..
Namiesto hnevu som však použila vtip. Usmiala som sa takým tým šialeným ženským úsmevom. "Och, presne! Viem! Je oveľa ťažšie sa ich zbaviť, keď sa už narodia! Verte mi, že som sa fakt snažila!!!“ Jackpot! Jej ústa sa otvorili a šokovane na mňa hľadela. Naklonila som sa cez pokladňu a zašepkala: "Hovoríte, že vražda je O.K. keď je ešte vo vnútri, ale už nie keď vyšiel von? Pre mňa to ale nie je žiadny rozdiel. Všetko sme vedeli už počas tehotenstva. On je náš syn teraz, ako aj vtedy. Neexistuje, aby som pripustila nejakú ujmu mojim deťom, a to ani v čase, keď sú tak ľahostajne považované za jednorazové."

Zabúdam, že niekedy ľudia nevidia Gaba, ale vidia v prvom rade "downíka". Vidia úbohých rodičov a zničenú sestru. Občas zabudnem, až kým sa neohliadnem a neuvidím ľútosť v ich očiach alebo začujem nevedomé poznámky v nešikovných šepotoch.

Občas zabudnem, že to nie je ich chyba. Lebo oni iba jednoducho - nevedia.
Občas zabudnem, že som aj ja bola taká. Predtým ako sme mali Gaba, všetko čo som vedela o Downovom syndróme, bolo iba to, čo som sa dozvedela z učebnice pre opatrovateľky. Bolo toho dosť na to, aby som iba hystericky vzlykala pri predstave takého apatického, nemobilného a neschopného dieťaťa.

Pretože občas zabúdam, prečo sú mesiace akým je október pre mňa tak dôležité. Poskytuje nášmu spoločenstvu šancu šíriť povedomie, vzdelávať verejnosť, odhaľovať mýty, ktoré sú tam vonku, a ukázať naše deti v inom svetle. Poskytuje nám šancu posunúť vnímanie od povedomia k prijatiu, lebo keď sme na verejnosti zaujatí našimi deťmi, tak si ani nevšimneme, že nám to nie je pripomínané a nie sme šokovaní nevedomosťou druhých.

Niekedy je ľahké zabudnúť, že naše deti majú Downov syndróm. Pre nás sú to len Gabe alebo Mary alebo Gavin alebo Max alebo Maddie. A tak by to malo byť a bude, ak budeme naďalej šíriť povedomie a bojovať za ich prijatie - nielen v októbri, ale každý deň v roku.

Sherry Clair

Preklad: Dandy Divílková

Zdroj: https://themighty.com