Potrat dieťaťa s DS ako "morálna povinnosť"

Obrázok používateľa admin

Zarážajúce: Ženám sa vysvetľuje "morálna povinnosť" potratov detí s Downovým syndrómom.

Ľudia s Downovým syndrómom sú aj v tomto našom, domnele etickom, tolerantnom svete často odsúdení k smrti. Ženy sa rozhodujú pre ukončenie tehotenstva vo viac ako 50% prípadoch v takmer všetkých krajinách, ktoré majú dostupné prenatálne testovanie. A hoci komunita okolo ľudí s DS stále hovorí proti tejto ohromne vysokej miere potratov,  spoločenský tlak sprevádzaný klamstvami, dezinformáciami a nátlakom stúpa.

Dokonca existujú aj takí, ktorí tvrdia, že existuje morálna povinnosť urobiť z Downovho syndrómu rozsudok smrti.

Začiatkom tohto roka došlo k medzinárodnému zhrozeniu nad prehlásením, že Island má takmer stopercentnú mieru potratov detí s Downovým syndrómom. Austrália sa medzitým v správach pochválila tým, ako nový neinvazívny prenatálny test (NIPT) môže účinne „ukončiť existenciu Downovho syndrómu v tejto krajine“. A práve tak sa v Holandsku ženám vysvetľuje, že je ich morálnou povinnosťou ukončiť život svojich detí, ak sa zistí u plodu DS.

Prvýkrát sa tento problém dostal do pozornosti doktora Stefana Paasa v článku v národných novinách. Tento napísal Michael Van der Lubbe. Autor argumentoval tým, že ľudia s Downovým syndrómom sú "finančnou záťažou". Rodičia, ktorých dieťa má prenatálnu diagnózu nemajú mať slobodu pri rozhodovaní, či sa má ich dieťa narodiť. Vlastne by v prípade, že neabsolvujú potrat, mali dostať pokutu od vlády. Van der Lubbe nie je ani prvý ani posledný, viacero podobných článkov bolo zverejnených nedávno, odrážajú rovnaké sentimentálne nálady, s titulkami ako "Lepšie byť mimo „Downa““.

Paas reagoval na tento článok na Twitteri, porovnávajúc tento postoj s postojmi nacistov. "Hendikepované deti stoja peniaze, takže rodičia: prerušiť alebo čeliť pokute," napísal. "Nikdy predtým sme neboli tak blízko k nacizmu."

Nikdy predtým sme neboli tak blízko k nacizmu.

V tejto otázke je však oveľa viac, než iba skreslené informácie v médiách. Časť tejto problematiky pochádza z holandského Ministerstva zdravotníctva, ktoré urobilo z Downovho syndrómu svoj cieľ v národnom skríningovom programe NIPT. Tento sa ponúka všetkým tehotným ženám v Holandsku, ale namiesto analýzy celého genómu sa zameriava iba na Downov syndróm. A zároveň holandské ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že Downov syndróm je najdrahšia choroba, ktorú človek môže mať.

Renate Lindemanová, spoluzakladateľka spoločnosti Downpride, vysvetľuje, ako sa toto klamstvo odrazilo v médiách. "Niekoľko národných novín zverejnilo zoznamy Top 10 „najdrahších chorôb a postihnutí“, tieto zoznamy uvádzajú Downov syndróm na vrchu zoznamov," vysvetľuje . "Populárna televízna séria trefne pomenovaná The Last Downer (Posledný Down) tiež ukázala výpočet ročných nákladov spoločnosti na "osobu s Downovým syndrómom“.  Zdrojom tohto ohovárania je Národný inštitút pre verejné zdravie a životného prostredia (RIVM)."

Napriek tomu rakovina, zdôrazňuje Lindeman, je vynechaná zo zoznamu napriek tomu, že je prvou príčinou úmrtí v Holandsku a jej liečba je oveľa drahšia. Nemôžeme prerušiť život ľudí s rakovinou - hoci Holandsko môže tento problém vyriešiť svojou prosperujúcou ponukou eutanázie. A medzitým budúci rodičia dostávajú nepresné informácie o Downovom syndróme v nádeji, že sa rozhodnú pre potrat.

Rodičia dostávajú nepresné informácie o Downovom syndróme v nádeji, že sa rozhodnú pre potrat.

Toto je univerzálny problém: štúdia, ktorú vypracoval doktor Brian Skotko z Harvardskej univerzity a publikoval v časopise American Journal of Obstetrics and Gynecology, tvrdí zistenia, že ženy bežne dostávajú nepresné a zastaralé informácie. Ďalšia štúdia zistila, že ženy boli informované o prenatálnej diagnóze v negatívnom svetle, až v pomere 2,5 ku jednej. Okrem toho každá prvá zo 4 žien uviedla, že boli pod nátlakom smerované k potratu.

Iní tvrdia, že ľudia so zdravotným postihnutím by nemali existovať. Richard Dawkins tvrdil, že by bolo nemorálne neukončiť tehotenstvo dieťaťa s Downovým syndrómom. Kandidát UKIP (britská strana) Geoffrey Clark vyzval k povinným potratom detí s Downovým syndrómom; bývalý predseda UKIP John Upex odstúpil potom, čo taktiež tvrdil, že deti s Downovým syndrómom by sa nemali rodiť. Ďalší britský predstaviteľ tvrdil, že deti so zdravotným postihnutím by mali byť "pozastavené". V Kanade nie je povolená imigrácia ľuďom so zdravotným postihnutím. Nedávno bol uverejnený prípad, kedy nemôže jedna rodina získať občianstvo, pretože budú prílišnou "záťažou" pre systém zdravotnej starostlivosti v krajine. A to iba preto, lebo ich syn má Downov syndróm.

Stručne povedané, takéto nechutné a nehumánne názory - že ľudia s Downovým syndrómom alebo inými postihnutiami majú menšie právo na život - sú rozšírené a nie je to iba čisto holandský problém.

Pravdou je, že ľudia s Downovým syndrómom či iným postihnutím majú rovnaké základné právo na život ako každá iná ľudská bytosť.

Ľudia by nemali byť predurčení k smrti jednoducho iba preto, že sú odlišní od toho, čo spoločnosť považuje za "normálne". A je na nás všetkých, aby sme odmietli ableizmus (z angl. able – schopný, je pojem označujúci diskrimináciu na základe telesného, mentálneho, zmyslového, či akéhokoľvek iného postihnutia) a násilie.

Pokiaľ nebudeme stáť všetci spoločne za odsúdením tohto neprijateľného spoločenského fenoménu, bude sa nekontrolovateľne šíriť, čo spôsobí zbytočné úmrtia nespočetného množstva detí, ktoré si svoju smrť nezaslúžia.

Zdroj: https://www.liveaction.org/news/outrageous-women-told-moral-duty-abort-children-down-syndrome/
Preklad: Dandy Divílková

 

There are 4 Comments

Obrázok používateľa user one

dieta s downom je cely zivot stastne, len jeho rodicia su nestastni

Obrázok používateľa Dasa

User one, preco si myslis, ze rodicia su nestastni? Si rodicom dietata s DS alebo takych poznas? Podla prieskumov, len 5% rodicov sa hanbi za to, ze ma dieta s DS. Osobne som sa uz stretla s mnohymi rodicmi, ale nikto z nich nebol kvoli dietatu s DS nestastny... 

Zaujima ma preto, ako si dospel k nazoru ktory tu prezentujes.

Obrázok používateľa phoenix01

Ja osobne poznám mnoho rodín, ktoré majú dieťa s Downovým syndrómom a niektorí s ešte horším postihnutím a každý jeden z nich je šťastný, že to dieťa majú a neľutujú, že si ho nechali, lebo toľko lásky a vďačnosti, čo dokážu tieto deti dať vie málokto. To, že je nákladná liečba a manažment týchto detí neviem odkiaľ majú , ale vôbec to nie je pravda. A tí čo sa opovažujú tieto rakoviny písať , že "potrat ako morálna povinnosť" si čo akože o sebe myslia, že už kto sú , čo sú ? Nie len , že idú nabádať k zabitiu nevinného dieťaťa, ale ešte pokutovať za to, že niekto sa rozhodne darovať život ? Nepripomína vám to dačo ? Žeby komunistická Čína?? Opäť nacistické a komunistické praktiky , asi sme už zabudli !!! Tí čo tieto rakoviny hlásajú, sa ale už očividne narodili a tiež mohli dopadnúť rovnako , im však nebolo odoprené právo sa narodiť , tak z akého titulu do **** sa opovažujú dačo takéto napísať potrati špinaví. To je to isté akoby dakto dostane rakovinu a doktor ho zastrelí, lebo chemoterapia je nákladná. Matky nebojte sa prijať dieťa , sú to rovnocenní ľudia ako my všetci ostatní a vždy je cesta ako to zvládnuť a NIKTO nemá právo diktovať, kto sa má právo narodiť a kto nie!

Obrázok používateľa róbert.pulko

Keď teraz budeme dávať nenarodených potomkov na potrat kôli testu , Budeme ích o pár rokov dávať na potrat kôli nevhodnému názoru či minulosti , povedzme nepozdravíte suseda na ulici a ako neslušne vychovaný človek už nebudete mať právo na potomkov ? kam to smeruje ? čo by bolo keby sme my teraz začali zabíjať rodiny lekárov ktorý takto hovoria o DS lebo z hlľadiska morálného je nevhodné aby sa rozmnožovali a ak by vznikol koli ním DS holokaust bolo by to pre štát a spoločnosť nákladné odškodňovať obete. Za koho sa majú títo ľudia keď si myslia že oni ako elity majú ukazovať smer kam pôjde spoločnost. Mengele bol tiež obyčajný lekár kým sa nezačal hrať na boha. Osobne v mojom živote mi nikto nedal tolko radosti ako môj syn , u nikoho som nevidel také úprimné prejavy citov , empatiu . Naviac Lieky som kupoval v rakúsku za hotové a svoje. Je kopa ľudí ktorý štát zneužívajú omnoho viac a sú pritom zdraví , Je mnoho ľudí ktorý štátu neprinášaju nič lebo sú celý život nezamestnaný a nejavia záujem integrovať sa do spoločnosti. ľudia s DS taký nie su , bojujú o každú príležitosť ktorú iný majú ako samozrejmosť. kladieme im poriadné polená pod nohy no oni aj keď padnú 100x aj tak sa zodvihnú a s úsmevom na tvári bez hnevu sa budú pokúšať dalej.