Som vďačná za svojho brata

Obrázok používateľa admin

„Sam, ďakujem ti za to, že si najlepšou súčasťou môjho života.“
 
Mala som 6 rokov, keď moja mama doniesla domov  môjho malého brata, Samuela. Ako toto píšem. Sedím s ním na v suteréne sledujúc HGTV. Blíži sa k 16-tke. Môžem vás ubezpečiť, že presne zodpovedá charakteristike „normálneho teenagera“.
 
Všetci ho milujú, zúčastňuje sa športov (špeciálne Olympiády) a mimoškolských aktivít ako všetci ostatní. Prešla som dlhú cestu od dievčaťa v školskom veku s malým bratom s Downovým syndrómom. Povedala by som, že na začiatku som tomu príliš nerozumela. Rodičia mi vraveli, že bol špeciálny, bol odlišný, môj malý brat. Pre mňa bol však len Sam. Nevidela som Downov syndróm. Občas neskôr som to videla, napríklad, keď som bola s priateľmi a niektorí z nich to nechápali. Ukázalo sa to, keď nevedeli ako reagovať alebo sa s ním zabávať. Niektorí vedeli, to sú tí priatelia, ktorých mám dodnes.  
 
Akosi mi lámalo srdce, že niektorí ľudia nevyrastali s ľuďmi so zdravotným znevýhodnením, pretože dovoľte mi povedať, veľa stratili. Som neopísateľne vďačná za to, že mám svojho brata v živote.  
 
Nie sú to vždy objatia a úsmevy, samozrejme. Môj brat vie byť veľmi tvrdohlavý, má svoje vlastné nápady a nemá rád, keď  mu niekto povie „nie“. Našla som spôsob, ako pracovať s jeho tvrdohlavosťou. Na druhej strane, mám niekoho, kto ma vždy víta s objatím po dlhom dni. Mám vždy niekoho, kto je tu pre mňa. Môj brat ku mne vzhliada a ja vzhliadam k nemu spôsobmi, ktoré nedokážem vysvetliť. Je to spôsob, akým vidí život, čo ma fascinuje.  
 
Drahý súrodenec, ktorý si dostatočne šťastný, ak máš niekoho so zdravotným znevýhodnením vo svojom živote, bol si obdarený tajomstvom života. Možno dospeješ skôr ako tvoji priatelia, ale myslím si, že je to dobrá vec. Nebudeš pokúšaný súdiť druhých, a ak aj áno, dvakrát si to rozmyslíš, a potom možno nebudeš. Ak niekedy začnú tvoji priatelia súdiť či hovoriť o ľudských odlišnostiach, dúfam, že sa rozhodneš vzdelávať ich. Dúfam, že sa rozhodneš začať cyklus akceptácie, inklúzie, pokoja vo svete.  
 
Keď svoj život otočíš okolo druhých, nezabúdajúc na seba, dostaneš späť oveľa viac života. Naučíš sa hodnotám a budeš mať kvality, ktoré ťa nasmerujú správnym smerom, ak sa stratíš, všetko vďaka životným skúsenostiam s tvojím súrodencom.  
 
Sam, ďakujem ti za to, že si najlepšou súčasťou môjho života. Naučil si ma, ako milovať, ako milovať všetkých ľudí nepodmienečne. Vždy to budem posielať ďalej, budem po tvojom boku pri dosahovaní všetkých tvojich míľnikoch, tvojich veľkých úspechoch a navždy budem tvojím najsilnejším obhajcom.   
 
Veronique Degarie  
 
https://themighty.com/2018/11/letter-siblings-down-syndrome/

Preložila: Martina Šulová