Láska

Obrázok používateľa admin

Ako vnímajú lásku ľudia s Downovým syndrómom? Sú to večné deti ako sa o nich hovorí alebo prežívajú zamilovanosť, sklamania či vášeň rovnako ako každý z nás. Čítajte a potom si odpoviete určite aj sami.

 

 

Láska je pekná. Máme sa radi. Láska bože láska. Lásku ľudia berú zo života.
Láska je nádherná. Láska si moja. Láska je, keď mám rada kamaráta, kamarátku.
Láska nám zmení každý deň. Je láska súrodencov a aj rodičovská láska.
Môže byť láska cez internet.
Je aj pravá láska. Ani Modré z neba mi nemôže splniť môj sen. Ozajstnú lásku musím stretnúť sama.

Majka Kolenová, Púchov, 23 rokov

Láska je to, čo k sebe cítime.
Láska je, keď spolu tancujeme, keď ideme na rande, keď ideme do kina.
Všetci majú lásku.
Poznáme lásku v manželstve, lásku mladých, lásku starších.
Láska môže byť aj k jedlu, k spánku, láska k hre.
Láska pomáha. Napríklad keď sa niekto topí a ten druhý k nemu z lásky skočí a zachráni ho.
Láska sa mení.
Kvôli láske niekedy klameme alebo plačeme.
Láska je všetko.
Lásku majú aj nosorožce. Samica vylúči svoje tekutiny, samec ju podľa ich pachu nájde a objímu sa.

Marek Srnák, Suchá nad Parnou, 15 rokov

Volám sa Janka a mám 27 rokov. Môj život je dosť zaujímavý, chodila som do rôznych škôl a stacionárov. Poznám veľa mladých ľudí. Mám kamarátov a prežívam aj rôzne lásky a sklamania. Už v škole som mala jedného spolužiaka, s ktorým som chodila. Ale on veľmi žiarlil a hádali sme sa. Chodila som s ním na rande do cukrárne na limčo a koláče. Aj v kine sme boli, ale on zaspal. Mňa kino veľmi baví, preto tam radšej chodím sama. Aj teraz mám priateľa, rozumieme si, tancujeme spolu, chodíme do ArtEstu a na výlety. Mama na mňa dáva veľký pozor. Asi žiarli, preto radšej všetko napíšem do denníka a nikomu nič nepoviem.

Janka Kalmárová, Košice, 27 rokov

Láska je dobrý pocit, v srdci sa nosí, keď ľúbime blízkeho človeka. Boh stvoril Adama a Evu a povedal im, aby sa ľúbili. Láska dodáva veľa síl po celý život. Spoznala som veľa ľudí, ktorí ma majú radi. Viktor mi povedal, že ma ľúbi a že som dobrá kamarátka. Najviac ľúbim svoju omamu, ktorá sa o mňa stále stará a viem, že aj ona ma veľmi ľúbi. Aj moja celá rodina ma ľúbi.

Martinka Tokošová, Bratislava, 31 rokov

Čo je to vlastne láska? Je to náš jav, ako sa obraciame k láske, je to v nás, čo cítime vo vnútri. Vravím o láske - láska je, keď sa dvaja milujú, je to pravda? Nie! Láska sa rozdeľuje medzi zvieratá, prírodu, ľudí. Každý človek na zemi cíti sám seba a vie, ako cíti lásku. Každý človek má právo na lásku. Ale zamyslime sa nad tým, čo sme a akí sme. Skutočná láska je náš cit, ktorý my sami cítime vo vnútri srdca. Hendikepovaní ľudia patria tiež do spoločnosti a majú právo na lásku, byť zamilovaní. Netreba ich zhadzovať.
Ale čo vy, zdraví ľudia? Skúste prísť za hendikepovaným človekom, uvidíte čo oni vedia dokázať! Aj oni vedia ľúbiť, milovať a rozdávať lásku. Pre každého človeka má láska iný význam a inú cenu. Lásku si treba vypestovať a vážiť si ju. Uvedomte si, akú hodnotu každý v sebe má. Láska sa rodí v srdci. My, čo cítime, my vieme čo sa s nami deje, čo sa odohráva v nás. Láska je len jedna, treba si ju vážiť! Medzi láskou a priateľstvom je rozdiel. Láska je hlboký cit a priateľstvo je, keď sa dvaja medzi sebou dôverne rozprávajú. Každý človek dáva inak najavo svoju lásku. Každý človek by mal dať najavo lásku. Kto nechce dávať lásku, tomu sa hovorí, že myslí len na seba. Ale ani on nech
nečaká lásku od iných.

Mirka Juríková, Pribylina, Liptovský Mikuláš, 21 rokov

Moja láska. Píšem o láske? Láska je niečo čo ste ešte nemali. Láska je keď ste zamilovaní, láska je určite dobrá vec. Zaujíma ma, či už ste niekedy boli zamilovaní? Ja ešte nie, alebo asi aj áno.

Keď som sa narodil, tak som bol zamilovaný do mojej mamy. Moja mama bola veľmi šťastná, je to taká moja budúcnosť. Veľmi je dobrá a veľa ma naučila. Milujem aj moje pani učiteľky. Naučili ma poznávať písmenká a všetko, čo je pre mňa v živote dôležité. Teraz milujem moje pani majsterky, ktoré majú veľkú trpezlivosť a naučili ma pracovať v brašnárskej a čalúnnickej dielni.

Milujem celú moju rodinu, ale najviac môjho deda, ktorý sa mi vždy rád venoval a naučil ma hrať na všetkých hudobných nástrojoch. Dedo je dobrý muzikant a hlavne môj najlepší kamarát. Je trpezlivý keď sa spolu učíme hrať nové pesničky a keď sa mi to podarí, tak ma pochváli a je na mňa pyšný.

Moja láska je športovanie. Mám rád plávanie, rád chodím na veľkú turistiku, milujem bicyklovanie a mám rád aj iné športy, napr. stolný tenis a lyžovanie. V škole patrím medzi najlepších lyžiarov. Moja ďalšia láska je aj počítač. Niekedy pri ňom presedím dlhé hodiny a píšem kamarátom z tábora. Niektorí moji kamaráti bývajú v Bratislave. Našu školu často reprezentujem v atletických pretekoch. Naposledy som skončil na III. mieste v celoslovenskej súťaži. Keď som bol na plaveckom preteku, tak som skončil tiež na III. mieste a dostal som medailu, z čoho som mal veľkú radosť.

S kamarátmi zo školy chodíme vystupovať do Kopřivnice. Ja som hral na flaute a ústnej harmonike. Všetkým sa to páčilo a celé obecenstvo ma povzbudzovalo a povedali, aby som ešte dal jednu pesničku. Chcel by som hrať ešte lepšie, a preto ma moja mama prihlásila do hudobnej školy. Budem sa učiť hrať na klavíri. Veľmi sa na to teším.

Tak toto sú moje lásky. Možno raz v živote stretnem aj tú ozajstnú partnerskú, ale zatiaľ ešte asi nenadišiel ten čas. Ak sa vám moje vyznanie páčilo, som veľmi rád. Všetkých veľmi pozdravujem a tiež si rád prečítam o vašich najväčších láskach.

Matúš Blaščík, 23 rokov, Žilina

 

 

BUĎ DOBRÝM ANJELOM
Básnička o láske

Láska je nebo.
Láska je sen.
Láska je človek, ktorého chcem.
Láska je neha, po ktorej túžim.
Láska je človek, ktorého ľúbim.

Váž si jedlo, vodu a ľudí,
nebuď drzá na tých, čo ti pomáhajú,
maj lásku k druhým.

Nikdy nesúď človeka podľa
toho ako vyzerá
a ani podľa toho, akú má kožu,
ale podľa toho, aké má srdce.
Buď dobrým anjelom!

Miroslava Kováčová, 8. ročník ŠZŠ Dúbravská cesta, Bratislava

Zdroj: Slnečnica č. 4/2009