Samovrava u ľudí s DS

Obrázok používateľa admin

Je častým úkazom vidieť staršie dieťa či dospelého človeka s DS, ktoré sa rozpráva samo so sebou. Pre neznalých ľudí to môže iniciovať psychiatrickú poruchu. Je to však bežný úkaz a  nemusí to mať žiadnu súvislosť s psychiatrickými poruchami. Len pozor, treba našich mladých odsledovať, lebo za určitých okolností môže byť „samorozprávanie“ súčasťou bipolárnych porúch či psychóz.

Aké sú príčiny samovravy? A prečo práve ľudia s DS? Odborníci tvrdia, že je to jediná možnosť, keď sa môžu prejaviť, keď chcú vyjadriť cítenie a myslenie, keď im v ich okolí rodičia či iní príbuzní a vychovávatelia nedajú možnosť na vyjadrenie. Je to taktiež spôsob upokojenia, zopakovania si zážitkov z predchádzajúceho obdobia. Niekedy to môže byť určitá „ochrana“ pred traumatickým zážitkom.

Spomínam si, že sestra mojej pacientky hovorila, ako jej „malá sestrička“ opakuje denne epizódu, ktorá sa stala pred mnohými rokmi. Otvorí dvere a „vyženie“ akúsi osobu na chodbu s tým, aby už nikdy viac nevstúpila do domu. Sestra spomína, že obdobná udalosť sa stala v ich rodine, keď matka musela vyhodiť jednu pani z domu a použila presne tie isté slová, ktoré naša mladá opakuje vo svojom výstupe denne.

Neraz sme svedkami, že naši mladí či starší ľudia s DS sa rozprávajú sami so sebou vo svojej izbe, či v dopravnom prostriedku. Sú to často perfektné „herecké výkony“, mrmlú, alebo hovoria nahlas, gestikulujú. Ako náhle zbadajú, že ich pozorujete, stíchnu. Neraz som sa snažila vypočuť ich dialógy samých so sebou. Boli to často výstupy, kde naši mladí predstavovali viac ako jednu osobu.

Napríklad sa mi podarilo zachytiť a vypočuť si „dialógy“ cez škárku vo dverách u môjho kamaráta Janka. Celá scéna sa odohrávala v súdnej sieni. Janko bol sudcom, obhajcom i odsúdeným. Prekvapilo ma, ako menil hlas, intonáciu hlasu a aj slovník. Vety boli súvislé, slová zrozumiteľné bez akýchkoľvek artikulačných zádrhov.

MUDr. David Pitonyak varuje, že problémy správania u detí a dospelých vychádzajú často z pocitu nepochopenia a neporozumenia. Tie poruchy u ľudí s DS sa môžu vyskytnúť pri pocitoch osamotenia. Deti i dospelí s DS hľadajú náhradné prostriedky na sebauspokojenie alebo v krajnom prípade upozorňujú na seba napodobovaním rôznych chorobných stavov. Neraz sa stalo, že dokázali predstierať epileptický záchvat, stratu vedomia, poukazovali na bolesti brucha imitujúc zápal slepého čreva. Aj v týchto prípadoch je potrebné hľadať príčinu ich zmeneného správania a včas korigovať chybu.

Mária Šustrová, zdroj: Slnečnica

O rôznych psychiatrických poruchách ako je ADHD, poruchy autistického spektra, demecia, depresívne stavy a ďalšie sa dočítate v Slnečnici č. 1/2007 a 2-3/2007.