Má dobré oko a fascinuje ho príroda

Obrázok používateľa admin

Oliver Hellowell je 23-ročný fotograf s Downovým syndrómom.

Miluje prírodu. Od malička ho k tomu viedla mama a aj celá jeho rodina. Jeho láska k fotoaparátu zas vyplynula zo snahy fotiť rovnako dobre ako jeho nevlastný otec Mike O'Carroll. Ale dobré „oko“ pre obraz a kompozíciu má jednoducho vrodené. Fotiť začal, keď mal asi 11 rokov.  Po Mikovi najprv „zdedil“ Canon 5D, neskôr si kúpil  Canon 5D Mk 111. Používal rôzne objektívy: Canon 28-80 a Sigma 135-400, od roku 2015 používa Canon 100-400 a Canon 17-40.

Oliver sa naučil využívať fotografiu ako nástroj, ktorý mu umožňuje zaznamenávať svet tak, ako ho vidí, a ako niečo, čo mu prináša pocit zadosťučinenia, úspechu, hrdosti a sebavedomia.

Olivera na Facebooku sleduje viac ako 60 000 ľudí po celom svete. Mnohí z nich sú rodičia detí s Downovým syndrómom, ktorých povzbudzujú a inšpirujú jeho úspechy a schopnosti. Mnohí z jeho sledovateľov sú fotografi, ktorých zaujíma Oliverov pohľad a „oko“, a tisíce ľudí si naozaj skutočne užívajú Oliverove obrázky.

Oliver sa narodil 5. júla 1996. Diagnostikovali mu Downov syndróm. Vo veku troch mesiacov absolvoval operáciu otvoreného srdca. (Lekári dokonca vyslovili obavu, že by operáciu nemusel prežiť.) Počas prvých rokov bojoval s ťažkou hypotóniou (slabý svalový tonus). Odborníci tvrdili, že nikdy nebude môcť športovať. Vo veku 2 rokov sa často smial a plakal bez toho, aby vydával nejaké zvuky, na základe čoho rečový a jazykový terapeut predpokladal, že jeho verbálna komunikácia bude, ak vôbec nejaká bude, minimalistická a v podstate nezrozumiteľná.

Oliverova mama odmietla uveriť týmto negatívnym predpovediam a jednoducho vedela a verila, že jej úžasný malý chlapec všetkým ukáže, že sa mýlili. Naučila ho jednoduchý posunkový jazyk (Makaton), ktorý mu umožnil a rozvinul komunikáciu, naučila ho čítať pomocou porovnávania slov a rozpoznávania celého slova na základe metódy Sue Buckley.

V čase, keď Oliver prišiel vo veku 4 rokov na základnú školu, používal viac ako 350 znakov, mal slovnú zásobu na čítanie asi 70 slov. Jeho reč pomaly napredovala a s povzbudením, odhodlaním a správnou motiváciou sa začala úspešne rozvíjať. Popri tom rástla aj jeho láska ku knihám.

Oliver má rád skateboarding, futbal, golf, basketbal a biliard. Jeho najobľúbenejšími predmetmi v škole boli geografia a história, vlastní každé DVD s Davidom Attenboroughom, Steve Backshallom a Ioloom Williamsom. Vlastní okolo 400 kníh a takmer toľko časopisov, ktoré pokrývajú jeho mnohé ďalšie záľuby a záujmy, vrátane automobilov, rybolovu, divočiny, pozorovania vtákov, futbalu, skateboardingu a histórie.

Vo veku 10 rokov mu diagnostikovali ADHD. Pre nezvládnuteľné správanie ho dokonca vylúčili zo strednej školy.

Napriek tomu Oliver napredoval a napriek predpovediam, od roku 2014 poskytol niekoľko rozhlasových rozhovorov a objavil sa v spravodajstve BBC, dokonca naživo účinkoval relácii BBC „The One Show“. V roku 2015 vydal aj svoju knihu o fotografovaní, čo bola prvá autorská kniha fotografa s Downovým syndrómom.

Oliver je dôkazom toho, že KAŽDÝ môže mnohé dosiahnuť a dokázať, a že negatívne predpovede nemusia byť správne, ak je vaše okolie optimistické, verí vám a povzbudzuje vás. Oliver je skutočne inšpiratívny mladý muž, ktorý miluje život. Usiluje sa stať „profesionálom“ a zarábať si svojím talentom – inšpiruje, povzbudzuje a podporuje tisíce ľudí na celom svete.

Má dobré fotografické oko, je fascinovaný vodou, miluje prírodu a obzvlášť rád fotografuje vtáky. Verili by ste tomu, že na záverečných skúškach na fotografickej škole jeho fotografie komisia odmietla akceptovať, pretože skúšajúci jednoducho neverili tomu, že ich urobil sám?

Oliverovi to však zatajili. Až keď sa hlásil na vysokú školu zistil, že nedosiahol požadované vzdelanie, aby mohol pokračovať v štúdiu fotografie na vysokej škole.

Dennodenne sa na jeho FB profile alebo internetovej stránke môžme kochať stovkami jeho nádherných fotografií, ktoré majú profesionálnu kvalitu a dokazujú, že má skutočný talent. Oliver má podporu svojej veľkej sestry Anny, nevlastného otca Mika, ktorý je naozajstným Oliverovým otcom v každom zmysle slova (Olivera biologický otec opustil, keď bol veľmi malý) a najlepších priateľov a rodiny, spolu s ďalšími dobrými kamarátmi. Ľudí, ktorí ho podporujú a povzbudzujú je naozaj veľa.

Zdroj: https://www.oliverhellowell.com/?fbclid=IwAR0dYOnY-iNYzWhyRXfAFCHOIuXLgJzsCN0Otr4UHIXC6b05VWP-zkpNxg8
https://www.facebook.com/OliverHellowellPhotographer/

Veronika Plesníková