Cesta mladej matky dieťaťa s Trizómiou 21

Obrázok používateľa admin

Ide o  projekt, ktorý sa zameriava na mladé, v niektorých prípadoch doslova teenagerské mamičky, ktoré boli obdarené dieťatkom s Downovým syndrómom.

Princíp tohto druhu osvety je jednoduchý. Ide o sériu videí mladých mamičiek do 30 rokov, na ktorých odpovedajú na jednotlivé otázky. Začínajú s otázkou: Tvojmu dieťatku je diagnostikovaný Downov syndróm. Zvažuješ potrat? Nastávajúce mamičky odpovedajú „Nie“. Nasleduje otázka: Chceš vidieť, čo ťa s týmto dieťaťom čaká a aká je vaša spoločná budúcnosť? Tu nasleduje odpoveď „Áno“.  

Následne má sledovateľ možnosť nahliadnuť na jednotlivé fázy života tejto mamičky s dieťatkom.

Jedna z mamičiek, ktorá sa zapojila, je dnes už 20-ročná, ale v čase pôrodu 17-ročná austrálska mamička malého chlapčeka Elijaha, Brodee. Na svojom Facebooku sa zdôverila:

Pamätám si to presne. Sedela som s mamou oproti lekárovi a tam zazneli jeho slová: "Musíme urobiť rozhodnutie tu a teraz." Počkať...my? Ako sme sa dostali k „nám“?. Bolo to MOJE dieťa. Nie jeho, ani mojej mamy. Bez akéhokoľvek ohľadu pokračoval: „Máte týždeň na to, aby ste sa rozhodli, či budete v tehotenstve pokračovať.“

Pán doktor, mala som 17, bola som v 25. týždni tehotenstva. Je fakt, že moje dieťa nebolo plánované. Ale akým právom ste mi položili takúto otázku? Vlastne, áno, mal o jeden chromozóm viac. Neskôr ste mi dali 3 dni na to, aby som sa rozhodla. Keď som sa o týždeň vrátila, nezúčastnene ste sa na mňa pozreli so slovami: „Takže ste sa rozhodla si „to“ nechať?“

To? Je to nejaké šteňa? A viete čo, pán doktor? Dala som život malému krásnemu chlapčekovi. Každý jeden člen nemocnice, ktorý mi prišiel do cesty, mi blahoželal. Kde ste boli?

Pán doktor, Elijah má 2 roky a dokázal všetko, čo ste vy tvrdil, že nedokáže. Len dúfam, že sa toto jedného dňa k vám dostane, aby ste videli, čo to znamená, Downov syndróm a že nie je na ňom nič „Down“.

Video tu: https://www.facebook.com/

Ďalšou mamičkou, ktorá sa zapojila, je mladá mamička Nicole. Rovnako ako Brodee aj Nicole je slobodná matka, ktorá sa ocitla v nezávideniahodnej situácii, kedy ostala na svoje dieťa sama. Okrem toho jej synčekovi Oliverovi bola diagnostikovaná leukémia, čo jej však na bojovnosti neubralo.

Video tu: https://www.facebook.com/

Cieľ je jasný: zabrániť zvyšovaniu počtu potratov detí s Downovým syndrómom vo svete.

Martina Šulová