Čo ma naučil život s otcom, ktorý má Downov syndróm?

Obrázok používateľa admin

Na túto otázku netreba ani hľadať odpoveď. Nie je veľa platforiem, kde by sme sa mali šancu dozvedieť, aké to je, mať rodiča, ktorý má Downov syndróm. No sýrsky študent Sader Issa sa rozhodol, že sa s touto skúsenosťou podelí so svetom. Jeho otec Jad má totiž Downov syndróm.

„Ako dieťa rodiča s Downovým syndrómom som dostal toľko lásky a nehy, koľko len niekto dokáže dať. Tento fakt vedie k človeku, ktorý je vo svojom živote veľmi dobre sociálne aj emočne vysporiadaný a dokáže v živote dosiahnuť všetko, čo chce.“

Plodnosť ľudí s Downovým syndrómom je stále predmetom skúmaní a rôznych štúdií. V jednom sa však tieto štúdie zhodujú: človek s Downovým syndrómom je schopný splodiť dieťa. Ženy majú v tomto navrch, majú väčšiu šancu, že sa stanú matkou, a približne 50% šancu, že ich dieťa bude mať Downov syndróm tiež. U mužov je pravdepodobnosť, že sa stanú otcami, menšia, ale stále je možnosť aj tento problém riešiť s príslušnými lekármi.

Aby sme nehovorili len teoreticky, pozrime sa na praktický príklad.

Samer Issa pochádza zo Sýrie a je študentom zubného lekárstva. Prednedávnom sa podelil o svoj príbeh, aby svet videl, aké to je byť dieťaťom rodiča s Downovým syndrómom. Samer na svojom Facebooku zverejnil video, na ktorom hovorí o živote s jeho otcom.

Ako Samer hovorí:
Pochádzam z typickej rodiny napriek tomu, že má môj otec Downov syndróm. Môj otec pochádza z 8 súrodencov. S mojou matkou sa zoznámil vďaka rodine. Každý, kto môjho otca pozná, pristupuje k nemu s úctou, láskou a rešpektom. Mama je ženou v domácnosti a môj otec pracuje na „sile“, 6 dní v týždni, aby zabezpečil celú rodinu, už 25 rokov.

So svojím otcom mám normálny otcovsko – synovský vzťah. Je mojím priateľom, otcom, bratom. Obdivujem ho za všetko, čo pre mňa robí. Miluje ma a podporuje vo všetkom, čo robím. Miluje sledovanie televízie, návštevy priateľov a popíjanie kávy so susedmi.

Veľa ľudí k našej rodine vzhliada pre to všetko, čo môj otec v živote dosiahol. Život s mojím otcom naplno ovplyvnil moje vzťahy k ľuďom na najpozitívnejšej úrovni. Ako dieťa, ktoré vyrastalo s otcom s Downovým syndrómom viem, aké čisté a milujúce duše to sú, ale zároveň viem, že majú ambície, túžby a že si zaslúžia dôstojný život a nie potrat.

Čo na svojom otcovi najviac obdivujem je to, že napriek tomu, že mnoho ľudom sa zdalo nemožné, aby čosi dosiahol, on o to viac bojoval, aby zabezpečil svoju rodinu a aby som mohol študovať.

Viem, že veľa ľudí si myslí, že ľudia s Downovým syndrómom nemôžu mať deti a založiť si rodinu (oficiálne vieme len o 3 prípadoch, kedy muž s Downovým syndrómom mal dieťa), ale môj otec je príklad toho, že to ide. Verím, že ľudia s Downovým syndrómom si zaslúžia rešpekt. Dokážu v živote dosiahnuť viac, než si mnohí myslia.

O láske mladého Sadera k jeho otcovi niet pochýb. Naposledy sa na svojom Facebookovom profile podelil o fotku svojho otca so slovami: Pre tento úsmev som ochotný pohnúť horami.

Martina Šulová

Zdroj: http://babybrainmemoirs.com/