Nie riziko, ale možnosť!

Obrázok používateľa admin

Nehovorme o „riziku“ narodenia dieťaťa s Downovým syndrómom, ale o „možnosti“ narodenia dieťaťa s Downovým syndrómom.

Toto je už 3 roky heslom americkej herečky Cateriny Scorsone. Caterina má 3-ročnú dcérku Palomu, ktorú doma volajú Pippa, a ktorá má Downov syndróm. Herečka sa vyjadrila, že napriek tomu, že to bolo pre ňu a jej manžela celkom prekvapenie, mohla to vlastne aj čakať. Jej manžel sa totiž niekoľkokrát priznal, že už v čase stredoškolských štúdií uvažoval, že bude pravdepodobne v budúcnosti otcom dieťatka s Downovým syndrómom... Na tínedžerský vek celkom zaujímavá myšlienka.

Caterinu okrem iného vie nahnevať, ak nielen lekári, ale celkovo spoločnosť používa slovné spojenie „riziko, že sa narodí dieťa s Downovým syndrómom“ a používa namiesto toho „možnosť“, že sa narodí dieťa s DS. Tak, ako je možnosť, že sa narodí dievčatko, alebo chlapec:

„Chcem pomôcť ľuďom rozšíriť ich chápanie toho, čo láska k niekomu s hendikepom vôbec je. Downov syndróm je genetická odchýlka a tých je mnoho. Nie je jediný špecifický spôsob, ktorý by definoval hodnotu človeka. Pippa je jeden z najväčších darov pre našu rodinu."

Caterina sa priznala aj k tomu, že malá Pippa zmenila jej pohľad na materstvo:

„Pri prvej dcére, Elize, to bolo o tom, zabezpečiť, aby bola vzdelaná, aby bola schopná. Pri Pippe som zrazu pochopila, že mojou úlohou čo by matky, je byť jednoducho na pomoci a zabezpečiť, aby bola v bezpečí a milovaná. Uvedomila som si, že tu nie som na to, aby som kontrolovala budúcnosť svojich detí, ale aby som ich milovala.“

Caterina je okrem iného aktívnou advokátkou inkluzívneho vzdelávania pre deti s hendikepom. Ako vraví:

„Ešte prednedávnom deti ako je moja dcéra boli v oddelených triedach a ďaleko od vzdelávacieho prostredia, kde sa hrali, učili a vyvíjali „typické deti“. Ľudia konečne pochopili, že táto diskriminácia limituje nielen učebný potenciál detí so špeciálnymi potrebami, ale aj učebný potenciál „typických“ detí. V integrovaných triedach, každého EQ a IQ je obohatené a zvýšené tým, že sa stretajú a prijímajú kognitívne alebo fyzické odlišnosti. Každý na tejto planéte profituje z bohatstva, ktoré vyplýva z prijatia rozmanitosti.“

Nemožno s ňou nesúhlasiť.

Caterine s Pippou vo videu --> TU

Martina Šulová