Občas sa vám život obráti hore nohami a môže vám trvať dlho, kým sa z toho spamätáte. Ale niekedy nemáte na výber a musíte sa rýchlo postaviť na pevné nohy. Ak napríklad prídete o svoju drahú manželku a stanete sa osamelým otcom troch detí, ktoré sú na vás závislé, a pre ktoré ste jediným pevným bodom v živote.
Country spevákovi Rorymu Feekovi, ktorý získal ocenenie Grammy, sa niečo podobné stalo, keď stratil svoju manželku Joey, ktorá s ním tvorila spevácke duo Rory + Joey. Joey v roku 2016 podľahla rakovine. Keď zomrela, zostali mu tri dcéry, z toho najmladšia Indiana mala 2 roky a narodila sa s Downovým syndrómom.
Rory spomína, že keď sa s Joey dozvedeli, že ich najmladšia dcéra má Downov syndróm, zostali zmätení. Nie preto, že Indiane diagnostikovali Downov syndróm, ale zo spôsobu, akým ľudia reagovali na túto informáciu.
Ľudia im väčšinou hovorili: „Je mi to ľúto“. „Je to taká zvláštna reakcia na narodenie dieťaťa. Možno len cítili zmätok alebo pravdepodobne nevedeli, čo povedať. Možno by som povedal to isté, byť v ich situácii. Možno je to taký spoločenský úzus... nemáte bežné dieťa... máte niečo menej... bremeno na celý život. Chápem to...“ napísal Rory vo svojom blogu.
Rory považuje Indianu za svojho malého anjela, za „špeciálny dar zhora“ pre neho aj svoju zosnulú manželku.
Joey vždy chcela pre Indianu zriadiť domácu školu. Vychovávať ju a učiť ju doma. Nielen čítať a písať, ale čo je dôležitejšie, podieľať sa na formovaní jej charakteru a pomôcť jej stať sa čímkoľvek, čím bude chcieť a môcť byť. Po smrti manželky si Rory uvedomoval aká veľká zodpovednosť mu leží na pleciach. Uvedomil si aj to, že by sotva stačil na vzdelávanie Indiany v domácej škole, ako si to želala Joey. Nemal nijaký plán a dúfal, že „mu Boh ukáže cestu“.
Indianu zapísal do High Hopes, integrovanej predškolskej výchovy. To by však znamenalo, že by navštevovala predškolské zariadenie vzdialené od domu 300 míľ, preto stále nebol spokojný a dostal nápad: nakoniec na svojej farme postavil jednoizbovú školu, ktorú začali okrem Indy navštevovať aj ďalšie malé deti. Škola sa volá Hardison Mill School a nájdete ju v americkom štáte Tennessee.
Ako píšu na jej webovskej stránke, škola je postavená s láskou a s prispením tisícok jednotlivcov. Po smrti Joey z celého sveta prichádzali kondolenčné listy, ale aj šeky a hotovosť. Ľudia chceli pomôcť. Zozbieralo sa tak takmer 100 tisíc dolárov. Rory použil práve tieto peniaze na výstavbu školy pre svoju vtedy 3-ročnú dcérku Indianu.
Na jeseň roku 2017 sa stretli priatelia a susedia rodiny Feekovcov a ľudia z komunity Hardison Mill, aby prebudovali starú stodolu na školu. S pomocou desiatok mužov, žien a detí počas jediného víkendu opravili steny, podlahu a zdvihli strešné nosníky. Školu dokončili v nasledujúcich mesiacoch.
Dnes je škola plne funkčná. Navštevujú ju deti z komunity Hardison Mill. Chodí do nej približne 15 žiakov a škola funguje ako malotriedka, teda jednu triedu navštevujú deti rôzneho veku. Škola si zakladá na tom, že vyučovanie prebieha v rodinnej atmosfére. Vzdelávanie poskytuje bežným deťom, ale aj deťom so špeciálnymi potrebami. Škola má dvoch učiteľov a riaditeľa, ale keďže je zameraná aj na vyučovanie praktických predmetov, ako sú poľnohospodárstvo či vinárstvo, využíva aj odborné znalosti všetkých členov komunity: poľnohospodárov, kuchárov, včelárov, dôchodcov a mnohých ďalších.
O škole si viac prečítate tu: https://www.hardisonmillschoolhouse.com/ourclassroom
Veronika Plesníková