Môžu mať zvieratá Downov syndróm?

Obrázok používateľa admin

Inšpirovala ma moja dcéra, milovníčka zvierat, keď sa ma vypytovala, či aj zvieratá môžu mať Downov syndróm. Odbila som ju s tým, nech si „vygúgli“. Ale potom som ja sama na internete našla niekoľko zvierat s anomáliami, ktoré pripomínali črty Downovho syndrómu, a tak som si začala „gúgliť“ aj ja, aby som sa dozvedela, ako to vlastne je. Ste zvedaví? Tak čítajte.

Napríklad taký tiger Kenny. Objavuje sa na internete často, má dokonca aj svojich followerov. Keny je biely tiger bengálsky zachránený pred neetickým chovateľom v roku 2002. Až do svojej smrti v roku 2008 žil v prírodnej rezervácii v Arkansase.

Biele tigre sú veľmi zriedkavé a Kenny bol obzvlášť jedinečný, pretože okrem krásneho bieleho kožucha trpel aj genetickými deformáciami tváre, vrátane abnormálne krátkeho ňufáka a širokej tváre, z čoho sa zrodil odvážny záver, že Kenny mal Downov syndróm.

Už tu je však treba povedať: zvieratá s Downovým syndrómom jednoducho neexistujú.

Popravde povedané, Kennyho deformity sú skôr výsledkom generácií inbreedingu (šľachtiteľské párenie zvierat v príbuzenskom vzťahu) než chromozomálnou mutáciiou spôsobujúcou Downov syndróm u ľudí. Keďže biele tigre, ako je Kenny, sú v prírode také zriedkavé, a dopyt po ich jedinečnosti obrovský, väčšina dne s žijúcich bielych tigrov je výsledkom agresívnych šľachtiteľských programov, ktoré intenzívne využívajú kríženie medzi bielymi tigrami.

Napriek tomu, že Kennyho prípad je už dávno známy, mnohí stále mylne veria, že mal Downov syndróm.

A Kenny nie je ani zďaleka jediná mačkovitá šelma, o ktorej sa to tvrdí. Mačiatko Otto sa stalo internetovou senzáciou v rodnej krajine - Turecku. Keď drobný kocúrik v roku 2014 zomrel  iba vo veku dvoch mesiacov, tvrdilo sa, že jeho predčasná smrť súvisí s jeho Downovým syndrómom. Otto zomrel na zlyhanie srdca - vychádzalo sa z toho že poruchy srdca sú časté práve pri Downovom syndróme.

Žiadna mačkovitá šelma však nemôže mať Downov syndróm. Prečo? Každá ľudská bunka obsahuje 23 párov chromozómov a Downov syndróm vzniká strojením chromozómu 21. Genetická štruktúra zvierat je veľmi odlišná od genetiky ľudí, aby duplikácia chromozómu mala rovnaký dopad ako u ľudí. Navyše, väčšina zvierat nemá ani chromozóm 21. Napríklad mačky majú iba 19 párov chromozómov.

Zvieratá prezentované na internete ako zvieratá s Downovým syndrómom môžu v skutočnosti mať iba rôzne odchýlky vo vzhľade, čo môže byť spôsobené rôznymi faktormi. Vzdialene môžu tieto odchýlky pripomínať črty charakteristické pre ľudí s Downovým syndrómom – šikmé oči a krátky ňufák. Stoja za nimi však napr. kríženie v príbuzenskej línii, genetické mutácie alebo nedostatok hormónov.

Zvieratá s Downovým syndrómom sú teda mýtus.

Ale!
Ľudoopy sú jediné zvieratá, ktoré ako sa zdá, môžu vykazovať genetický defekt aspoň porovnateľný s Downovým syndrómom. Na rozdiel od ľudí majú opice až 24 párov chromozómov. U niektorých opíc bola diagnostikovaná trizómia chromozómu 22, ktorá je podobná trizómii chromozómu 21 u ľudí.

Podľa štúdie z roku 2017 sa u jedného šimpanza s extra chromozómom 22 vyskytli poruchy rastu, problémy so srdcom a niektoré ďalšie príznaky časté aj pri Downovom syndróme. Vedci však išli len tak ďaleko, že tvrdili, že stav tohto šimpanza bol „analogický“ s Downovým syndrómom, a nie že ide o Downov syndróm. Okrem toho bol tento prípad iba druhým zaznamenaným prípadom tohto konkrétneho chromozomálneho defektu u šimpanza a vedci si stále nie sú istí.

Tak či tak, ak na internete nájdete zviera s Downovým syndrómom, neverte popisu. Zvieratá s Downovým syndrómom jednoducho neexistujú. Downov syndróm môže mať len človek.

Veronika Plesníková


Fatal error: views_plugin_display::destroy(): The script tried to execute a method or access a property of an incomplete object. Please ensure that the class definition "metatag_views_plugin_display_extender_metatags" of the object you are trying to operate on was loaded _before_ unserialize() gets called or provide an autoloader to load the class definition in /data/f/6/f69d0b58-287b-4f9e-a63f-c1d4b3dd2bfb/downovsyndrom.sk/web/v16/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display.inc on line 286