Multitalent E. J. Bishop

Obrázok používateľa admin

Plavec, huslista, samoobhajca, golfista, polyglot...

23-ročný Emmanuel Joseph Bishop je predovšetkým medzinárodný sebaobhajca, ktorý vystúpil s prejavmi v štyroch jazykoch na štyroch kontinentoch a huslista, ktorému sa  dostalo cti hrať na husliach v 11 bazilikách a katedrálach.

Emmanuel sa preslávil najmä ako huslista. Vynikajúci huslista. Účinkoval so symfonickými orchestrami, sláčikovými kvartetami a mládežníckymi orchestrami po celom svete. Získal niekoľko prestížnych štipendií a ocenení. Už v detstve vedel čítať noty. Na husliach hrá od svojich 6 rokov. V 12 rokoch už mal svoj prvý husľový recitál. S husľami v rukách vystupoval v Turecku, Albánsku, Mexiku, Argentíne, Bolívii, Kanade, ale najviac je pyšný na svoje vystúpenie na omši vo Vatikáne.

Tento mladý muž hovorí štyrmi jazykmi: po anglicky, francúzsky, latinsky a španielsky. Aj vďaka tomu sa stal svetoznámym sebaobhajcom.

V desiatich začal plávať a je tiež vášnivým golfistom. V oboch športoch získal 28 zlatých, 9 strieborných a 4 bronzové medaily. Emmanuel je v plávaní držiteľom šiestich svetových rekordov, je súčasným držiteľom svetového rekordu v kategórii 800 a 1 500 metrov juniorských DSISO (Down Syndrome International Swimming Organisation) a v golfe viackrát vyhral zlatú medailu na Špeciálnych olympiádach. Ku golfu ho vraj priviedla jeho obľúbená memokartička, na ktorej bola golfová loptička, a to ho už v 6 rokoch prilákalo k hraniu golfu.

Emmanuel žije spolu s rodičmi, Victorom a Gloriou, v americkom Graftone. Obaja sú na úspechy svojho syna hrdí.

Emmanuel, ktorý sa narodil s Downovým syndrómom, to však nemal vždy ľahké. Jeho otec hovorí, že Emmanuel dostal od Boha veľa talentov, ale aj tak musel tvrdo drieť, aby dosiahol úspech.

„Som presvedčený, že každé dieťa s Downovým syndrómom má na niečo talent, na ktorom môže pracovať a aj uspieť,“ hovorí Victor a dodáva, že jeho syn si natrénoval svoje zručnosti nezávisle od nich, pretože ani on, ani jeho manželka nie sú ani hudobníci, ani vynikajúci plavci a ani golfisti a za všetko vďačí sám sebe.

Napriek všetkým prekážkam, Emmanuelovou najväčšou výzvou bolo prekonanie zajakávania. To ho obmedzovalo podstatne viac ako samotný Downov syndróm. Zaradili ho do špeciálneho programu, vďaka ktorému sa problém v priebehu 12 mesiacov podarilo odstrániť.

Otec Viktor prináša svoj postreh, ako pomôcť dieťaťu objaviť talent: „Sledujte svoje dieťa a nezameriavajte sa na jeho nedostatky, ale naopak, vychádzajte z toho, čo mu ide. Toto je veľmi dôležité, lebo v súčasnosti je tendencia upozorňovať a sústrediť sa na slabé stránky a pracovať s nimi, takže rodičia majú potom skôr tendenciu odhaľovať nové a nové hendikepy a nie talent.“

Keď sa Emmanuela ako sebaobhajcu spýtate, čo je preňho v sebaobhajovaní najdôležitejšie, bez zaváhania odpovie: „Moje právo narodiť sa.“

Dokument o ňom si môžete pozrieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=Q344GO1E98E

Spracovala: Veronika Plesníková