Obrázok používateľa Robert Lezo
Spolu sme jeden tím.

Pamätám si to celkom presne ako Mária prežívala strach z vody, ba čo i len ponorenia hlavy do vody. Na ten zlom sme čakali veľmi dlho. Teplá voda, koleso alebo rukávniky také bol začiatky. Potom prišla ONA - autorita, trénerka, ktorá ju vzájomným povzbudzovaním a nezlomným slovom naučila základy plávania a dýchania do vody i keď v detskom bazéne, ale prelomila ten strach z vody. Zrazu začala robiť stojky, loviť predmety z vody, ponárať sa splývať... To bola siedmačka na základnej škole.

Stále to však bol detský bazén a teplejšia voda. Tu nám napadla myšlienky, že by sme mohli skúsiť Márii kúpiť poloneoprén, aby prelomila ten strach zo studenšej vody. Tak sme to skúsili, ale stálo to za to.

Postupne sme v kurzoch postupovali z dráhy do dráhy. Od krajnej, kde sú začínajúci plavci až po terajšiu plaveckú. Na plavárni sme začali tráviť viac času a teraz Mária odpláva riadny hodinový tréning aj 4x do týždňa. Pláva všetky plavecké štýly. Štartuje len z vody .

Ako sme prišli k prvým pretekom? Informáciu o nich nám posunuli v hodine dvanástej naši kamaráti z Košíc. Konali sa v Považskej Bystrici v januári 2014. Keďže naše Mária nie je z tých smelších tipov a nemá rada hromadné akcie, aj veľa ľudí na plavárni pri prvom štarte spravilo svoje. Neodštartovala načas ale neskôr. Tu prekonala asi samú seba, keď videla ostatných ako vyštartovali z blokov. Tento štart nebol síce medailový, ale bol pre nás rodičov veľkým povzbudením. Ďalšie štarty v P.Bystrici už boli medailové.

Potom prišla ponuka zo SHŠO ísť reprezentovať Slovensko na Medzinárodné preteky princeznej Charléne do Monaka. Prvý krát mala ísť Mária niekde sama bez rodičov a to hneď letecky! Preteky sa konali v dňoch 27. – 30. marca 2014 v Monaku. Plavecké preteky boli usporiadané pod záštitou princeznej Charlène de Monaco za účasti 21 európskych krajín a Južnej Afriky. 7 plavcov bolo aj zo Slovenského hnutia špeciálnych olympiád. Pod vedením tréneriek Mgr. Miriam Brabcovej z Považskej Bystrice a Mgr. Zdeny Počarovskej z Bytče na pretekoch štartovala i Mária Lezová  Vedúcou výpravy bola Mgr. Eva Lysičanová. Vďaka systematickej a dlhodobej príprave si všetci zúčastnení priniesli medailové ocenenia Mária Lezová -zlato. Pre väčšinu účastníkov to bola prvá účasť na medzinárodnom podujatí. Nazbierané skúsenosti a zážitky budú mať možnosť zúročiť pod vedením svojich trénerov v ďalšej príprave.

Ani nám sa však zdravotné problémy nevyhýbajú a v októbri 2014 prišla náročná operácia chrbtice Mária. Znamenalo to pre nás začínať všetko od začiatku, naviac s v montovanou titánovou konštrukciu do polovice chrbtice. Plávať však nezabudla a rehabilitovala hlavne v bazéne. Pomaly sa dostala na úroveň pred operáciou ale so značným handycapom v pohybe a otáčaní.

Mária je však veľká bojovníčka a do útoku zavelila v Brne na XX. Majstrovstvách zdravotne znevýhodnenej mládeže v máji 2015. Tieto preteky boli jej prvé takmer rok po operácii. Máriu sme prihlásili na 3 štarty ale v 2 bola diskvalifikovaná pre skorší štart. Tréma urobila svoje, ale pre nás to bolo milé prekvapenie, že tak veľmi chce.

Potom prišli plavecké preteky v Nových Zámkoch 24.10.-25.10.2015.V piatok sme prišli do Nových Zámkov a ubytovali sa v hoteli Korzo. V sobotu skoro ráno o 7.00 hod. sme išli na plaváreň.  V sobotu Mária plávala 50m voľný spôsob, 100m znak, 50m znak a 100m prsia. Pri večernom vyhlásení výsledkov obsadila všetko druhé miesta. V nedeľu pokračovali preteky. Najskôr  s plávala 100m polohovku, potom 50m prsia a 100m voľný spôsob. Tu tiež skončila na stupňoch víťazov. Dve druhé a jedno tretie miesto. Veľmi sa tešila. Zoznámila sa s novými kamarátmi stretla staré rivalky . Takto sa skončili jej prvé veľké plavecké preteky v Nových Zámkoch, ktoré bolo zároveň aj majstrovstvami Slovenska zdravotne znevýhodnenej mládeže .

Keďže  takýchto pretekov je veľmi málo nielen na Slovensku pre mládež tak využívame každú príležitosť na štart. Samozrejme že aj úspech je dôležitý ale musí  sa Mária naučiť aj pretekať bez medailí. Ten kolotoč veľkých podujatí sme zažili aj u nás v Trenčíne 21.5.2016. Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku zorganizovala Veľkú cenu primátora mesta Trenčín zdravotne znevýhodnenej mládeže a prvé Majstrovstvá Slovenska Downovho syndrómu na Slovensku v plávaní. Na prvý ročník to bola mimoriadne vysoká účasť, kde prišlo okolo 100 pretekárov a k nim raz toľko doprovodov. Plná plaváreň , veľa dobrovoľníkov a pomoc ľudí z Trenčianskeho plaveckého oddielu dali pretekom pekný priebeh. Tu sa Mária cítila ako ryba vo vode. Plávala v štyroch štartoch za dorast a odniesla si vo svojej kategórii 4 zlaté medaile z Majstrovstiev Slovenska v plávaní Down.syndrómu  a v kategórii Open ďalšie medaile. Zaradila sa medzi najlepších plavcov v ten deň, kde silnú výpravu tvorili aj reprezentanti Slovenska z PKNZ Nové Zámky a Dolphins klub Bratislava.

Mária by si v budúcnosti ak by to bolo čo i len trošku možné splnila sen a spravila kurz inštruktorky plávania. Veľa sleduje pri kurzoch metodiky práce hlavne s bábätkami a všetko si vyhľadáva na internete. Momentálne však pláva pre svoje zdravie a potešenie. Plávanie ju veľmi baví a tak by sa k nemu rada aj vrátila po plánovanej ďalšej operácii chrbtice. Veríme, že sa jej to podarí a bude sa tešiť z vody naďalej.