Silvia Stehová: Máme rovnakú túžbu víťaziť

Obrázok používateľa admin

Minulý týždeň sa v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch skončili Svetové letné hry Špeciálnych olympiád, na ktorej si sily merajú športovci s mentálnym postihnutím. Slovensko obstálo v konkurencii sedemtisíc športovcov z celého sveta výborne, získalo niekoľko medailí. Naši reprezentanti ukazujú, že aj keď svet vnímajú odlišne, vedia drieť na tréningu a ako draci zabojovať o víťazstvo.

Našou najúspešnejšou reprezentantkou na Svetových hrách Špeciálnych olympiád vôbec je Bratislavčanka Silvia Stehová. Silvia má Downov syndróm a ako plavkyňa naše farby obhajovala na troch medzinárodných špeciálnych olympiádach a získala na nich tri zlaté, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu. Zároveň je päťnásobnou majsterkou Slovenska v plávaní. V súčasnosti už nepreteká, ako sa vraví – už si svoje odplávala. No svojimi jedinečnými výkonmi je stále inšpiráciou pre súčaných športovcov s mentálnym postihnutím. Okrem športovej dráhy bola aktívna aj ako zakladateľka hnutia Špeciálnych olympiád na Slovensku – teda spolu s ostatnými nadšencami. V tomto tíme bol aj jej otec Ivan Steh. Pred dvoma rokmi ju dokonca zvolili do výboru Špeciálnych olympiád Slovensko ako zástupkyňu športovcov. Je akousi hovorkyňou športovcov vo výbore. Útla Bratislavčanka toho veľa nenahovorí, radšej nám o sebe napísala – príbeh plavkyne, ktorá sa nevzdala, príbeh človeka, ktorý svet vníma inak, ale túžbu víťaziť má rovnakú ako ostatní športovci.

Trénuje od detstva

Silvia sa k plávaniu dostala ako sedemročná – inšpirovala ju sestra. Ivanka, o tri roky staršia, sa tomuto športu tiež venovala a dokonca plávala súťažne za Sláviu.„Rodičia ma prihlásili do normálneho plaveckého kurzu a za týždeň som už preplávala desať metrov bez prestávky. Mala som dobrých trénerov a tiež príklad v staršej sestre Ivanke. Hoci boli tréningy namáhavé, plávanie ma bavilo, postupne som sa zdokonaľovala,“ prezradila o svojich začiatkoch Silvia. Jej doménou boli prsia a kraul. V týchto dvoch plaveckých štýloch bola naozaj dobrá. Zúčastnila sa mnohých pretekov na Slovensku aj v zahraničí. Niekoľkokrát zvíťazila na slovenských špeciálnych olympiádach. Bola aj na plaveckých súťažiach v Španielsku, Škótsku, Slovinsku, Rakúsku, Maďarsku, dvakrát pretekala vo Švédsku a v Monaku. „Zúčastnila som sa niekoľkých Svetových hier na Špeciálnych olympiádach, dvakrát v USA a raz v Šanghaji v Číne,“ uvádza Silvia. Pre Slovensko na nich vybojovala tri zlaté kovy, jedno striebro a jeden bronz. Plávanie je jednoducho pre Silviu potešenie. „Veľmi rada plávam v mori. Plávaniu ďakujem za to, že som videla mnohé krajiny, že mám veľa priateľov. Myslím si, že plávanie mi pomáha aj v tom, že málokedy som prechladnutá – upevňuje moje zdravie. Tento šport všetkým odporúčam,“ hovorí...

Viac sa dočítate v aktuálnej Slovenke č.13/2019