Martina Reháková

Animátorka letných táborov

 

Dubnica nad Váhom

Dieťa s Downovým syndrómom... Vždy usmievavé, citlivé, dobrosrdečné, bezstarostné a svetom inak vnímané. Asi tieto slová mi tak najviac asociujú. Prečo?

Pretože aj my a moja rodina sme boli obdarení týmto slniečkom - mojou milovanou sestrou Jankou. Jej narodenie neostalo bez zásahu do môjho života, práve tým, že ma nasmerovalo v prvom rade na animátorstvo na letných pobytoch s deťmi s DS a ich rodinami, neskôr na organizovanie letných táborov pre mládež s DS a mnoho iných aktivít spojených so Spoločnosťou Downovho syndrómu na Slovensku.

Pre mňa však omnoho hlbší zásah malo práve rozhodnutie sa pre štúdium špeciálnej pedagogiky. V tomto čase pracujem ako špeciálny pedagóg na miestnej špeciálnej základnej škole v Dubnici nad Váhom. Za svoju prácu som nesmierne vďačná. Je pre mňa veľmi obohacujúca a ukazuje mi nezmyselnosť vecí, pre ktoré sa my "iní“ ľudia namáhame.

Mám osobné skúsenosti aj s integráciou, pretože som 4 roky pracovala s Jankou ako osobná asistentka na bežnej základnej škole. Po skončení piatej triedy prestúpila Janka na špeciálnu školu, kde som nakoniec o rok neskôr aj ja nastúpila. Opäť ďalšia skúsenosť - učiť vlastnú sestru. Jej bezstarostnosť spojená s tým, že ona má veľa času a nemôže byť všetko hneď ako vyžaduje pani učiteľka a že svet je "gombička“, aj keď nemám všetky pomôcky potrebné k vyučovaniu, ma veľmi naučilo byť nesmierne trpezlivou, a hlavne neskutočne motivačne tvorivou a vynaliezavou.