Vitajte v Holandsku

Obrázok používateľa admin

Často ma žiadajú, aby som opísala zážitok z výchovy dieťaťa so zdravotným postihnutím – a pomohla tak ľuďom, ktorí nezdieľajú túto jedinečnú skúsenosť, aby si dokázali predstaviť a pochopiť, aké to je. Je to takéto...

Keď čakáte dieťa, je to ako plánovať si báječný dovolenkový výlet - do Talianska. Kupujete si sprievodcov a pripravujete svoje úžasné plány. Koloseum. Michelangelov David. Gondoly v Benátkach. V taliančine sa naučíte niektoré užitočné frázy. Je to všetko veľmi vzrušujúce.

Po mesiacoch dychtivého očakávania príde ten deň. Zbalíte si tašky a vyrazíte. O niekoľko hodín neskôr vaše lietadlo pristane. Prichádza letuška a hovorí: „Vitajte v Holandsku.“

"Holandsko?!?" pýtate sa. „Čo tým myslíte, že Holandsko? Letela som predsa do Talianska! Mala som byť v Taliansku. Celý svoj život som snívala o tom, že pôjdem do Talianska.“

Celý svoj život som snívala o tom, že pôjdem do Talianska.

V letovom pláne však nastala zmena.
Pristáli ste v Holandsku a tam musíte zostať.
Dôležité je, že vás nepresunuli na hrozné, nechutné, špinavé miesto plné moru, hladu a chorôb. Je to len iné miesto.

Takže si musíte nakúpiť nové príručky. A musíte sa naučiť úplne nový jazyk. A stretnete úplne novú skupinu ľudí, s ktorými by ste sa nikdy predtým nestretli.

Je to len iné miesto. Je pomalšie ako Taliansko a menej honosné ako Taliansko. Ale potom, čo tam strávite nejaký čas a chytíte druhý dych, rozhliadnete sa okolo... a začnete si všímať, že Holandsko má veterné mlyny... a Holandsko má tulipány. Holandsko má dokonca aj Rembrandta.

Ale každý, koho poznáte, je zaneprázdnený príchodom a odchodom z Talianska... a všetci sa chvália tým, aký nádherný čas tam mali. A po zvyšok svojho života si hovoríte: „Áno, tam som mala ísť. To som si plánovala.“

A bolesť z toho nikdy, nikdy, nikdy nezmizne... pretože strata tohto sna je veľmi významná strata.

Ale... ak trávite svoj život smútením nad tým, že ste sa nedostali do Talianska, možno si nikdy nebudete môcť naplno vychutnať tie krásne veci... v Holandsku.

http://www.dsasc.ca/uploads/8/5/3/9/8539131/welcome_to_holland.pdf

Emily Perl Kingsley je americká spisovateľka, ktorá sa autorsky podieľala na programe Sesame Street, a to neskutočných 45 rokov.
Jej syn Jason Kingsley sa v roku 1974 narodil s Downovým syndrómom. Aj vďaka tomu sa do Sesame Street dostávali ľudia so zdravotným znevýhodnením.
V roku 1987 napísala text „Vitajte v Holandsku“, ktorý doslova obletel celý svet a z času načas sa v médiách objavuje dodnes.