Najstarší Brit s Downovým syndrómom má už 77 rokov

Obrázok používateľa admin

Ide o Brita menom Georgie Wildgust, ktorý sa v septembri minulého roku dožil krásnych 77 rokov, teda tento rok sa už pomaly blíži k 78. narodeninám.

Narodil sa v roku 1942 a jeho matke bolo spočiatku povedané, že sa nedožije ani 10. narodenín. Georgie však lekárom dokázal pravý opak. Bývalý záhradkár je dnes považovaný za najstaršieho človeka s chromozomálnou abnormalitou v Británii.

Jeho neter Nikki považuje jeho detstvo za dôvod, prečo sa mu podarilo obísť všetky prognózy. Georgie vyrastal s tým, že nie je nič, čo by nedokázal. Jeho detstvo bolo radostné a vždy bol sociálne vyspelý. Dopomohol k tomu aj fakt, že vyrastal doma a že ho rodičia neposlali do žiadnej inštitúcie. Hrával sa s bežnými deťmi, ktoré ho nediskriminovali, nevyčleňovali a vždy bol v spoločnosti detí, ktoré sa navzájom o seba starali a dávali pozor jeden na druhého.

Dnes žije v domove dôchodcov, kde si naplno užíva svoj dôchodok tancom, zábavou a pojedaním milovanej zmrzliny.

Zaujímavosťou je, že predpokladaný najvyšší dožitý vek u ľudí s Downovým syndrómom sa rokmi zvyšuje. V roku 1950 to bolo 22 rokov, v roku 2010 to bolo 50 rokov, ako vraví doktor Brian Skotko, genetik a predseda Nadácie Emma Campbell pre Downov syndróm v Massachusettskej nemocnici.

Príčinou je včasná intervencia a množstvo terapií a cvičení, ktoré sú pre deti s Downovým syndrómom dnes k dispozícii.

Prezidentka National Down Syndrome Society, doktorka Kandi Pickard, považuje logopedické stretnutia, fyziologické cvičenia za aspekty, ktoré majú obrovský vplyv na pozitívny vývin detí s DS.

Vďaka pokročilej medicíne je možnosť predísť aj rôznym zdravotným problémom, ktorým môžu čeliť niektoré deti s Downovým syndrómom, ako napríklad problémy so srdcom, spánkom vďaka ťažkostiam s dýchaním (niektoré deti v útlom veku bývajú podrobené operácii mandlí), či poruchy štítnej žľazy.

Doktor Skotko dodáva: „Ľudia s Downovým syndrómom sa dnes dožívajú vyššieho veku, ako kedykoľvek predtým a je to vplyvom pokroku v medicíne a operačnej starostlivosti. Je veľa zdravotných ťažkostí, ktorým ľudia s Downovým syndrómom musia čeliť. Dnes však vieme, ako ich lokalizovať a dokonca im predísť."

Najvyššieho veku globálne sa dožil Američan Bert Holbrook, ktorý zomrel v roku 2012 vo veku 83 rokov.

Martina Šulová

Bert Holbrook