Jedno je málo

Obrázok používateľa admin

Už sme písali o rodičoch, ktorým jedno dieťatko s Downovým syndrómom nestačilo a rozhodli sa adoptovať aj druhé. No zamysleli ste sa niekedy nad tým, či je pravdepodobné, že tí istí rodičia budú mať deti s Downovým syndrómom dve bez adopcie? Švédom Emily a Frederikovi sa o tom ani nesnívalo, ale stalo sa.  

V roku 2008 Emily porodila krásneho chlapčeka Juliana. Vtedy ešte netušila, že keď po druhom synčekovi Aldousovi pribudne ďalší chlapček, Walter (v roku 2018), že si rovnako ako jeho starší brat Julian prinesie so sebou na svet niečo extra: chromozóm navyše.

Keď sa im narodil Julian, bolo to pre nich prekvapenie. Ako Emily vraví: „Nepočítali sme s tým, Bola to zmena, ale určite k lepšiemu“.
Julian otvoril rodičom oči pre veci, ktoré predtým nevnímali. Všíma si podrobnosti a maličkosti každodenného života.
„Keď som v strese, keď sa ponáhľam, tak Julian sa jednoducho zastaví, aby sa bližšie pozrel napríklad na pekný kvet. Ja som vtedy nútená spomaliť. Upokojiť sa. Julian jednoducho žije pre prítomnosť“.

10 rokov po Julianovom narodení a po narodení druhého synčeka Aldousa pribudol do rodiny ďalší chlapec, Walter.
„Keď sme sa naň pozreli, bolo nám jasné, že má tiež Downov syndróm“. Tak sa z vtedy prostredného Aldousa stal jediný brat bez extra chromozómu.
„Julian miluje svetlá reflektorov, vyžaduje pozornosť, zatiaľ čo Walter sa rád túli a prostredný Aldous je k svojim bratom veľmi pozorný a opatrný. Je starostlivý a veľmi múdry“. Ako vraví Emily, každý do rodiny zapadá a zároveň funguje ako ideálne pozliepané súrodenecké trio.

„Práve vďaka našim synom žijeme každý deň naplno. Nečakali sme, že sa práve nám pošťastí mať dvoch synov s Downovým syndrómom, zmenilo to náš život, ale určite k lepšiemu“.

V marci tohto roku sa páru narodil 4. synček, Edwin. Svojím typickým počtom chromozómov akoby vyrovnal „skóre“ v súrodeneckej partii. Okamžite sa stal miláčikom svojich bratov.

Obaja rodičia podporujú verejné diskusie a vzdelávanie sa okolo Downovho syndrómu.
„Je to dôležité, aby sa ľudia nebáli priblížiť sa a aby vedeli čo najviac. Každý sme iný, tak to je, ale zároveň sme každý viac rovnaký, ako iný. Niečo nás vždy spája“.

„Práve na Medzinárodný deň Downovho syndrómu cítime neskutočnú spolupatričnosť ľudí z celého sveta. Čím ďalej, tým viac mám pocit, že sa práve búraniu predsudkov a bariér pre deti s DS aj oni jedného dňa stanú pomyselnou súčasťou „bežného“ sveta“. A izolácii bude definitívny koniec.

Diagnóza synov pre rodinu nikdy nebola problém. Skôr prínos. „Je to, akoby sme vyhrali lotériu“.

Emily tvorí vlastný blog s názvom Livet.Enligt.Oss a aj na Instagrame sa delí o každodenné zážitky a míľniky svojich synčekov. (kind.emily)

https://www.allas.se/relationer/emily-har-tva-barn-med-downs-syndrom/136116

Martina Šulová