Aj karate che do paralympijskej rodiny

Obrázok používateľa admin

Na olympiádu sa karate už prebojovalo, premiérovo sa predstavilo uplynulý rok v Tokiu. Teraz sa jeho zástupcovia pustili aj do bitky o účasť na paralympiáde a zaradenia sa do paralympijskej rodiny. Je to beh na dlhú trať, no je sympatické, že Svetová federácia karate (WKF) túži podporiť aj zdravotne znevýhodnených športovcov.

Svedčí o tom aj uzavretie partnerstva s organizáciou Virtus (World Intellectual Impairment Sport), ktorá dohliada na športovanie intelektuálne znevýhodnených športovcov. Pozitívnou správou je aj skutočnosť, že od februárového zasadnutia WKF v Paríži je na čele komisie zaoberajúcej sa parakarate Slovenka Dušana Augustovičová z Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave.

„Záujem o parakarate rastie. Zatiaľ sa však na súťažiach majstrovstiev sveta a Európy nesúťaží v športovom zápase kumite, ale len v súbornom cvičení kata, rozdeleného do štyroch športových tried – vozičkári, zrakovo znevýhodnení športovci, mentálne znevýhodnení športovci a športovci s Downovým syndrómom," vysvetľuje bývalá úspešná karatistka, ktorá popri výučbe na UK zvláda trénovať za pomoci ďalších trénerov vlastných zverencov aj v Športovej škole karate v Prievidzi.

„Je pred nami ešte veľa práce. Musíme doladiť pravidlá v jednotlivých športových triedach podľa odporúčania Medzinárodného paralympijského výboru a perfektne nastaviť klasifikáciu športovcov, aby bolo všetko čo najprehľadnejšie a najatraktívnejšie. Prvý krok sme však už urobili a budeme bojovať o to, aby sme sa prebojovali aj na paralympiádu. V Los Angeles 2028 by sme už teoreticky mohli byť aj my. Aj keby sa nám nepodarilo všetko, budeme radi za každý ďalší posun vpred", vraví Augustovičová.

Slovenské karate má silnú základňu, skvelých trénerov a za sebou množstvo úspechov v kategórii detí, juniorov i seniorov, z čoho by v budúcnosti mohli čerpať aj naši budúci parakaratisti. „Klub karate je skoro v každom meste. Je to ďalšia šanca pre našich záujemcov presadiť sa," tvrdí naša šéfka svetovej parakarate komisie WKF, ktorá zároveň vyzýva všetkých záujemcov o toto japonské bojové umenie, aby si ho prišli vyskúšať. ,,Dvere majú vo všetkých slovenských kluboch otvorené. Ktovie, možno práve niekto z nich sa raz prebojuje aj na paralympijské hry. A potrápi súčasnú svetovú špičku, ktorú v tomto športe predstavujú najmä Španieli a Francúzi. „Chytajú sa však aj Rusi, Estónci či Moldavci. Som naozaj nadšená, ako nám základňa rastie," pochvaľuje si naša zástupkyňa WKF.

Kto by chcel vyskúšať tento šport, pokojne sa môže nakontaktovať na jednotlivých trénerov v najbližšom klube karate a s týmto japonským športom začať svoju športovú kariéru.

Pre bližšie informácie neváhajte prosím kontaktovať:
Dušana Augustovičová, PhD.
WKF PARA-KARATE COMMISSION CHAIRWOMAN
tel: +421 908 736 720
e-mail: augustovicova.dusana@gmail.com
www.karate.sk