Prvá politička s Downovým syndrómom vo Francúzsku?

Obrázok používateľa admin

*ilustračné foto zdroj: nypost.com [foto Reuters]

Stane sa Eleonore prvou političkou s Downovým syndrómom vo Francúzsku?

Eleonore Laloux bojovala po celý svoj život za to, aby k nej okolie pristupovalo ako k ostatným. Teraz, ako 34-ročná, vedie novú kampaň: má ambíciu stať sa prvou političkou s Downovým syndrómom vo Francúzsku. V marci 2020 sa v komunálnych voľbách bude uchádzať o kreslo v mestskom zastupiteľstve.

Vyzbrojená širokým úsmevom a veľkým odhodlaním Eleonore hľadá podporu voličov vo svojom rodnom meste Arras v severnom Francúzsku, ktoré má asi 40 tisíc obyvateľov. Jej cieľom je budovať čistejšie mesto a zlepšiť prístup k ľuďom so zdravotným postihnutím. Ale predovšetkým verí v spravodlivejšiu spoločnosť.

"Tvrdo som bojovala, aby som žila kvalitne aj s Downovým syndrómom, ale už to pre mňa nie je komplikácia,“ povedala Eleonore. „Teraz bojujem za inklúziu. Osoby so zdravotným postihnutím majú svoje miesto v spoločnosti.“

Ako školáčku ju rodičia odmietli umiestniť do špeciálnej školy. Aj vďaka tomu získala sebavedomie, ktoré jej neskôr pomohlo prekonať opovrhovanie a podceňovanie a zabezpečiť si vyhovujúcu administratívnu prácu v súkromnej nemocnici, ktorú vykonáva už 14 rokov.

Naučila sa so svojim hendikepom žiť a založila združenie „Eleonorini priatelia“, ktoré sa snaží bojovať so stereotypmi v myslení a správaní, ktorým čelia ľudia s Downovým syndrómom. Vychádzajúc z vlastných skúseností v roku 2014 napísala a vydala knihu „Downov syndróm, no a čo?“

Zdravotné postihnutie, sila jej charakteru, ale aj  nápady, ktoré má, nás nútia myslieť inak.

Ku svojej politickej kampani pristupuje seriózne - vypracovala zoznam desiatok opatrení, ktoré by chcela v Arrase zrealizovať. Myslí na znevýhodnených – navrhuje zavedenie audio pomôcok v uliciach pre nepočujúcich, elektrické autobusy s rampami pre invalidné vozíky, ale aj parky vyhradené pre psov. „Mám v hlave veľa nápadov. Pracujem na nich každý deň,“ povedala minulý týždeň jednému z obyvateľov Arrasu na prechádzke na barokovom hlavnom námestí v meste.

Eleonore kandiduje na kandidátke úradujúceho starostu Frederica Leturque, centristu, ktorý v roku 2014 získal viac ako polovicu hlasov a je natoľko populárny, že sa predpokladá jeho znovuzvolenie.  

"Zdravotné postihnutie, sila jej charakteru, ale aj  nápady, ktoré má, nás nútia myslieť inak," povedal Leturque pre agentúru Reuters po stretnutí so svojim tímom kandidátov.

Keď nie je v práci alebo na kampani, uvelebí sa Eleonore do kresla vo svojom byte v centre mesta a vyberie svoju elektrickú gitaru, aby si oddýchla. Jej obľúbenec je Bob Dylan.

S napätím budeme čakať na výsledky komunálnych volieb, aby sme sa dozvedeli odpoveď na otázku, či sa Eleonore stane prvou političkou s Downovým syndrómom vo Francúzsku.

Dokument o Eleonore si môžete pozrieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=cO8HysFkDQc

Spracovala: Veronika Plesníková

Fatal error: views_plugin_display::destroy(): The script tried to execute a method or access a property of an incomplete object. Please ensure that the class definition "metatag_views_plugin_display_extender_metatags" of the object you are trying to operate on was loaded _before_ unserialize() gets called or provide an autoloader to load the class definition in /data/f/6/f69d0b58-287b-4f9e-a63f-c1d4b3dd2bfb/downovsyndrom.sk/web/v16/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display.inc on line 286