10 vecí, ktoré ma Darcy naučil

Obrázok používateľa admin
Darcy

Od strednej školy bolo mojím snom napísať knihu. Ale téma prišla až o niekoľko rokov neskôr po príchode nášho tretieho syna Darcyho.

Darcy má Downov syndróm. A práve on bol inšpiráciou na napísanie knihy. Je to jeho a zároveň aj môj príbeh, príbeh o ceste s týmto človiečikom, o jeho diagnóze, o tom, ako sa pripraviť na to, čo je pred nami, o komplikáciách, ale aj o mnohých úžasných veciach, ktoré Darcy dokázal a dokáže.

V živote existujú chvíle, ktoré sa nevyvinú úplne podľa plánu a Darcy a jeho diagnóza patrili práve do tejto kategórie.

Naše dieťa nás uviedlo do sveta, o ktorom sme vlastne netušili a už vôbec ho nepoznali, na prvý pohľad zúfalý svet, ale plný úžasných ľudí, ktorí nás každý deň učia, čo a kde sú naše hodnoty bez toho, aby sme súdili ostatných.

Niekedy to ide ľahko, niekedy sú situácie ťažšie, každý príbeh je iný. Namiesto toho, aby sme sa sústredili na vnímané negatíva diagnózy nášho syna, sme sa rozhodli vedome zamerať na krásu každého zážitku. Chceme pre Darcyho to najlepšie, aby mohol napredovať.

Keď sa Darcy narodil, jeho bratia Caleb a Blake mali svoje pevné miesto vo svojich basketbalových, futbalových a plaveckých kluboch, a tak sa Darcy postupne a akosi prirodzene stal súčasťou tohto sveta; začal trénovať a hrať rovnako ako iní mladší súrodenci a bol privítaný s otvorenou náručou.

Darcy

Darcy má rád futbal a basketbal a vždy miloval piesne a tanec. Takže bez väčšieho zaváhania sme ho začali v tomto smere podporovať. V poslednej dobe začal hrať bowling. Darcy má tiež rád filmy, divadlo a koncerty. Nebojí sa ukázať, ako sa cíti, a rád ľudí rozosmieva.

Darcy má zdravotné znevýhodnenie, ale nie je jeho podstatou. Má rovnaké pocity, želania a potreby ako všetci ostatní. Každé dieťa je iné; každý človek je iný. Nikdy sa nevzdávajte! Každé dieťa je požehnaním a mali by sme pre neho urobiť všetko, čo môžeme.

Tu je 10 vecí, ktoré ma Darcy naučil...

Nikdy nikoho nepodceňujte
Keď stretneme človeka so zdravotným znevýhodnením, akosi automaticky predpokladáme problémy s realizáciou niektorých vecí.  Darcy nás naučil, že ak dostane šancu, dosiahne veci ako bežní ľudia. Nesúďme teda ľudí podľa obalu... Nikdy nevieme, čo sa v nich skrýva a čo dokážu.

Žite naplno
Darcy miluje hudbu a tanec a tancovaniu sa oddáva naplno. Nerozmýšľa nad tým, kto ho sleduje alebo počúva. Ide jednoducho naplno. A takí by sme mali byť všetci - užívať si naplno čokoľvek, čo milujeme, bez obáv z toho, čo si ľudia myslia.

Bojujte za to, v čo veríte
Všetci ľudia by mali mať rovnaké šance. S Darcym to však nie je vždy automatické a aby dostal svoju šancu, je treba aj bojovať. A on dokazuje, že si šance zaslúži. Keď sme za niečo zabojovali, on okoliu dokázal, že si svoju šancu zaslúžil oprávnene.

Vychutnávajte si prítomný moment
Nikdy neviete, čo sa skrýva za rohom. Kedykoľvek sa môže stať čokoľvek. Preto si vychutnávajte každý okamih so svojou rodinou a blízkymi.

Darcy

Zamerajte sa na schopnosti
Je veľmi ľahké vyrátať, čo robiť nedokážeme a na čo nám nestačia sily. Darcy ma však naučil sústrediť sa na to, čo dokáže. Ak sa zameriam na jeho schopnosti, aj jeho znevýhodnenie je akési nepatrnejšie a viac si vychutnávam, ako dosahuje jednotlivé míľniky. Aj ľudia so znevýhodnením môžu byť v niečom dobrí. Darcy ma naučil sústrediť sa na to, čo dokáže a nikdy sa nevzdávať učiť ho neustále novým zručnostiam.

Radujte sa z úspechov a oslávte ich
Tešte sa akémukoľvek úspechu. Niekedy sú aj malé úspechy obrovské. Darcy je na seba veľmi pyšný, keď dosiahne niečo nové, nech už je to čokoľvek. Pre niekoho iného to môže byť niečo veľmi nevýznamné, ale pre neho je to niečo, z čoho treba mať veľkú radosť.

Dovoľte nech sa realizujú
Nech Darcy prejaví záujem o čokoľvek, snažíme sa zabezpečiť, aby mal príležitosť to vyskúšať. Keď vyrastal, pred očami mal svojich bratov, ktorí hrajú basketbal. Rád chodil na ich tréningy a zápasy a vyzeralo to tak, že by to bavilo aj jeho. Ako rástol, rozprávali sme sa s ním, či by si to aj on rád vyskúšal. Tak začal hrávať basketbal za Špeciálne olympiády. Venuje sa basketbalu a tento šport miluje. Jeho schopnosti sa tak veľmi rýchlo zlepšili. Teraz sa k basketbalu pridal aj bowling.  Ak teda vaše deti o niečo prejavia záujem, dajte im príležitosť to vyskúšať.

Podporujte inklúziu
Pre nás je nesmierne dôležité, aby bol Darcy súčasťou bežného diania a aby tak smeroval k čo najvyššej možnej miere svojej nezávislosti. A na to je potrebné inklúzia a jeho prijatie majoritou. Je úžasné sledovať ho v bežnom kolektíve, ktorý ho posúva vpred.

Chváľte sa dosiahnutými úspechami
Kedykoľvek niečo dosiahneme, radi sa tým pochválime. Spolu s nami sa teší celá rodina. Je na Darcyho hrdá. Myslím, že je to veľmi dôležité. Keď poviem Darcyho starým rodičom alebo iným príbuzným, čo sa mu podarilo a oni ho pochvália a povedia, že sú naňho hrdí, Darcy je šťastný. Dokonale tomu rozumie. Povzbudzuje ho to, aby išiel ďalej a robil maximum. V dobe sociálnych sietí je to ešte jednoduchšie - pochváľte  sa priateľom, známym či komunite, ktorej ste súčasťou.

Prijmite jedinečnosť
Je to úplne normálna vec, každý človek je iný. Každý z nás má slabé a silné stránky a to je dôležité pochopiť a akceptovať Ak sa naučíme vnímať jedinečno v každom človeku, vtedy pochopíme, že aj ľudia so znevýhodnením sú jedineční, presne tak, ako my všetci ostatní.

Veronika Plesníková

Zdroj: https://themighty.com/


Fatal error: views_plugin_display::destroy(): The script tried to execute a method or access a property of an incomplete object. Please ensure that the class definition "metatag_views_plugin_display_extender_metatags" of the object you are trying to operate on was loaded _before_ unserialize() gets called or provide an autoloader to load the class definition in /data/f/6/f69d0b58-287b-4f9e-a63f-c1d4b3dd2bfb/downovsyndrom.sk/web/v16/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display.inc on line 286